Синята коалиция поиска от правителството да гарантира, че фискалният резерв няма да бъде използван за запълване на дупки в бюджета. Според ДСБ и СДС е нужно споразумение с Международния валутен фонд. От ГЕРБ контрираха, че подобна стъпка би била проява на слабост.

Сините предупредиха за риск от нов дефицит в бюджета, тъй като кабинетът нямало да успее в намерението си да съкрати разходите с 900 милиона лева. Десните предлагат на правителството финансова операция с облигации за около милиард евро и споразумение с Международния валутен фонд.

„Това споразумение е абсолютно необходимо заради невъзможността или нежеланията на министрите от кабинета да започнат необходимите реформи. Бързият влак идва срещу страната и трябва да се реагира много навреме”, каза Костов.

За управляващите, обаче, и дума не може да става за мерки, налагани на България отвън. Според ГЕРБ това ще даде лош сигнал за страната ни.

„Трябва да имаме достатъчно кураж и воля само да провеждаме такива реформи, няма нужда да идва МВФ да ни ги налага”, заяви Стоян Мавродиев.

Сините предупредиха, че ще е катастрофално, ако продължава да се пипа фискалният резерв.

„Фискалният резерв не е да покрива дефицити. Той е застраховка. Ако стане наводнение, земетресения, ако има извънреден разход, той да бъде покрит от там”, заяви още Димитров.

„Важни са формалните намерения на правителството, а там няма идея за пипане на фискалния резерв”, коментира Мародиев.

Съмишлениците в управлението - Сините и ГЕРБ влязоха в противоречие колко е резерва в момента. Разликата в твърденията им се оказа 1 милиард лева.

„Фискалният резерв е 5.3 и стига до този буфер. Долният праг е 4 милиарда. Не може да се пипа”, категоричен е Костов.

„Последната информация, която аз знам, е за 6.3 млрд лева”, заяви на свой ред Мавродиев.  
Официална справка, изискана от финансовото министерство, показва, че към края на март размерът на фискалния резерв е 6, 4 милиарда лева. Което означава ,че от лятото досега за попълване на дупки в бюджета са изхарчени 2 милиарда.

„Вероятно са отишли за покриване на дефицита, който е в момента в България”, заяви Мавродиев.

В коментар от Вашингтон министърът на финансите Симеон Дянков каза, че България не се нуждае нито от заем от МВФ, нито от имитиране на еврооблигации.  Министърът допълни, че финансите на страната са стабилни.  

Какво още предложи Мартин Димитров можете да видите тук