Ще остане ли България без лекари? По тази тема в студото на bTV дискутирата двама млади медици и двама представители на „старата школа” с титли професор.

Държавата инвестира в младите лекари, но може да ги задържи само с допълнителни стимули и с конкурентно способност на европейския пазар. Това не е само добро заплащане, а добри възможности за кариерно развитие и сигуност, която в момента няма, обясни Радослав Нанков, първа година от своята професионална кариера като лекар.

Медикът каза, че получива 450 лева на месец чисто, но сега кандидатсва за специализация и ако бъде приет ще плаща по 180 лева на месец бец да получава възнаграждение.

Възможностите за държавна поръчка са много малко. Другите възможности за специализация също са много малко. Едната е платена, при която се получават две минимални работни заплати, но всеки си плаща 180 лева на месец. Втората е абсурдна. Става въпрос за така нареченото спонсорство – това са най-многото вместа в сферата на здравеопазването. При него всеки месец родителите ти или някоя фирма ти плаща 180 лева месечно, за да специализираш, а ти не получаваш абсолютно никакви пари за това, обясни той.

„Старата школа” не се съгласи с него и настоя, че лекарите, които получават образованието си от държавата, което за целия период на следването излиза около 40 000 лева, трябва да остат лоялни и да не си търсят късмета в чужбина.

Цялата дискусия вижте във видеото.