Испанецът Рафаел Надал се класира за пети пореден път на полуфинал на Откритото първенство на САЩ след повече от категорична победа над сънародника си Томи Робредо с 6:0, 6:2, 6:2.

Това е 20-а поредна победа за Надал на твърди кортове. Испанецът не е загубил нито един гейм при свой сервис в последните пет мача и е абсолютен фаворит за трофея при мъжете на US Open. Тоталното надмощие на Надал срещу Робредо бе най-очевидно в първия сет, който приключи само за 22 минути без нито един гейм в полза на Робредо.

"Това беше най-добрият ми мач от началото на турнира. С всеки изминал ден играя все по-добре", коментира Надал.
В спор за място на финала Надал ще срещне французина Ришар Гаске, който победи четвъртия в схемата испанец Давид Ферер в петсетов мач - 6:3, 6:1, 4:6, 2:6, 6:3.

Двубоят бе изпълнен с обрати, като началото бе за Гаске, който спечели първите два сета с 6:3, 6:1, но Ферер намери сили да изравни след 6:4, 6:2. В решителния пети сет Гаске направи пробив в петия гейм след двойна грешка на Ферер и това му отвори пътя към полуфиналите.

"Дори когато имах два сета аванс, не бях спокоен, защото срещу мен е Давид Ферер, а той е голям боец. Но аз също се борих до края. При 5:3 в моя полза в петия сет бяха малко нервен, но успях и това е голяма победа за мен", коментира Гаске.

Гаске никога не е печелил мач срещу Надал от десет опита в турнири на АТП.