на живо

Григор се сбогува с Монте Карло след маратонски дуел

Димитров изпусна два мачбола и отпадна в осминафиналите

Григор Димитров отпадна в осминафиналите на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Монте Карло. Най-добрият български тенисист загуби с 1:2 (6:7/9/, 6:3, 6:7/2/) в маратонски дуел със световния №7 Холгер Руне (Дания), продължил над 3 часа и половина.

Мачът бе втори за деня и за Димитров, и за Руне, които се справиха съответно с Миомир Кецманович (Сърбия) и Сумит Нагал (Индия) в доигравания заради дъжда вчера.

Снимка: Getty Images

Руне, който спаси два мачбола срещу Гришо, взе частично отмъщение за загубата с 0:2 (6:7/5/, 4:6) във финала в Бризбейн (Австралия) през януари. Така двамата вече имат по два успеха в сблъсъците си на ниво АТР. Скандинавецът се наложи с 3:1 (3:6, 7:6/6/, 7:6/4/, 6:3) в осминафиналите на "Уимбълдън" през миналата година, преди Григор да спечели с 2:0 (6:3, 7:5) в същата фаза в Пекин.

В следващия кръг Руне ще се изправи срещу топ тенисиста от началото на сезона Яник Синер (Италия), елиминирал с лекота Ян-Ленард Щруф (Германия) с 2:0 (6:4, 6:2) за час и 18 минути на корта.

Първият сет между Димитров и Руне бе изключително оспорван и премина през редица обрати. Българинът имаше две точки за пробив в шестия гейм, но датчанинът успя да се защити и изравни за 3:3, а след това проби. Руне дори поведе с 5:3 и сервираше за частта, но тук хасковлията показа самочувствие и класа и върна пробива.

Така се стигна до тайбрек, който беше изпълнен с мини пробиви. Руне имаше възможност да затвори сета още при 6-4, но родният тенисист се измъкна. Димитров стигна до сетбол при 8-7, но не успя да спечели. Така по-младият датчанин успя да реализира петия си сетбол и спечели с 11-9.

Вторият сет предложи съвсем друга картина. Българинът взе подаването на съперника си още на старта, а след това го затвърди за 2:0. Руне така и не бе близо до връщане на пробива, а Димитров още веднъж проби за крайното 6:3.

В третата част се усещаше осезаемо умората и у двамата. Първият критичен момент за Димитров бе в петия гейм, когато датчанинът стигна до точка за пробив, но българинът се защити, направи обрат и отново спечели предимство.

Борбата остана безмилостна до самия край на мача, като двамата редуваха чудесни изпълнения с някои непредизвикани грешки. Димитров първи стигна до 6:5 и си осигури най-малко тайбрек в решителната част.

В 12-ия гейм Руне направи бързо 40:0, но с великолепна игра българинът изравни и стигна до точка за спечелване на мача след 3 часа и 17 минути игра. Датчанинът обаче успя да спаси мачбола. Малко по-късно първата ни ракета се добра до втора възможност да приключи мача, но съперникът му отново се измъкна с агресивна игра. Геймът продължи повече от 13 минути.

Във втория тайбрек в мача Руне успя да поведе с 4-0 с два мини пробива. Датчанинът стигна и до 6:1, като успя да затвори мача при 7-2.