След силната минала седмица и достигане на четвъртфинал в Монте Карло, сега Григор Димитров претърпя тежка загуба на старта на участието си на сингъл на турнира на клей в Барселона с награден фонд малко над два милиона евро. Първата ракета на България бе поставен под номер 14 в схемата на надпреварата и започна директно от втория кръг, но падна от опитния представител на домакините Томи Робердо с 5:7, 1:6.

Мачът започна отлично за българина и той направи пробив още при първото сервиране на съперник, след което го затвърди и поведе с 3:0. Резултатът прерасна в 5:2 и оттук започна кошмара за Димитров, а Робредо направи серия от девет поредни спечелени гейма. С първите пет затвори сета със 7:5, а още в началото на втория взе подаването на българина, при това на два пъти, и поведе с 4:0. При този резултат Григор взе единствения си гейм в тази част, след което допусна още един пробив и в крайна сметка 43-ия в света испанец спечели с 6:1 и приключи мача за 1 час и 18 минути игра.

Все пак Димитров ще добави точки в актива си за световната ранглиста, тъй като не е и участвал в този турнир през миналата година. Българинът печели 20 точки и 10 230 евро от наградния фонд.

В третия кръг Томи Робредо ще се изправи срещу шестия в света Томаш Бердих, победил Николай Давиденко с 3:6, 7:5, 6:4.