Етнографския музей показва на изложба на мартеници, която съпътства основната експозиция "Тайните на виното". Днес и през почивните дни ще има дегустация на вино за възрастните и урок по правене на мартеници за децата. Мислите си, че знаете всичко за мартениците? Петя Дикова и операторът Красимир Първанов ще ви опровергаят.

Как се правят мартеници?

"Пендата е червена , а момчето, Пижото е бялата кукла. Това донякъде идва и от шопската белодрешна носия, където мъжките дрехи са бели. Привързва се с контрастен конец. ", показа Мариета Недкова. Тя заяви, че има много легенди за произхода на мартеницата, като някои казват, че идва от прабългарите. Според други тя е още по-древна, тракийска. Смята се, че символиката първоначално е била различна - свързана с битки, с бойно поле , с геройства.

"Баба ми разказваше, че едно време влюбените са си подарявали по техния край лилави мартеници. Значи, ако девойката подари на младежа мартеница в лилаво, това е едно обяснение в любов. Хубаво е мартеницата да е пъстра, да носи всички цветове в природата, все пак е свързана по някакъв начин с пролетта, с природата, с многообразието от цветове", допълни тя.

"В традиционната българска култура мартениците са се правели от възрастните жени в дома. По този начин възрастната жена продължава обгрижващата си функция за семейството и пожелава, подарява мъдрост за една година. Знаете, че мартеницата има функциите само за една година. Догодина правим нови", разказа Цветанка Величкова

"Но традиционната култура иска при жените - на гърдите - съответно изхранването на поколението. При мъжете - в пояса, скришното място. Защото то наистина е скришно, когато става дума за умножаване на човешкия род. При децата - за доброто (...) Знаете, че преди 1 март се почиства цялата къща. Идеята е да се почисти къщата и червеният цвят да подгони злото, да го изгони от къщата. Всичко, което се прави с тази мартенска обредност, е да се измоли, да се изиска добро. На практика мартеницата е това", допълни тя.

Ако не разбрали как да си направите мартеница, то посетете ателиетата в Етнографския музей и майсторките със сигурност ще ви покажат.