Как се случва така, че издирвани от полицията се появяват в ефир, преди органите на реда да стигнат до тях? И още повече – как се появяват в ефир, а след това отново изчезват и полицията не знае къде са?

Примерите за това са няколко – последният е от вчера, когато Веселин Попов, известен като Лунгара, говори в пряко предаване на bTV от село Галиче, а след това отново се укри. Синът му, Mалкия Лунгар, се предаде доброволно полицията в Бяла Слатина и беше задържан за 24 часа.

Два дни по-рано друг издирван – Марчо Марков, свидетел на стрелбата по Митьо Очите в Слънчев бряг, се предаде, отново доброволно. Преди това обаче той беше открит от репортера на bTV Росен Петков.  

Марчо Марков говори с Росен Петков, после отиде да се предаде сам
Снимка: bTV

„Вместо стимулиране на политики, които да отвоюват държавата от престъпността, имаме симулиране на такива политики”, коментира в студиото на „Тази сутрин” о.з. ген. Тихомир Стойчев.  

Моделът Галиче е модел на държавата. Тези хора – престъпниците, и политиците са заедно, посочи той.

Проблемът с МВР е много странен. Присъстваме на процес на очиновничаване на последните униформени – те разнасят призовки и пр. , вместо да вършат оперативна работа, смята пък Николай Радулов.

Този въпрос е политически и трябва да се отнесе към министъра, но този министър (Румяна Бъчварова – б.ред. ) не е в състояние и няма за цел да осъществява контрол и превенция на престъпността, смята Радулов.

Според ген. Стойчев и професионалното ръководство на МВР не се справя.

Ако наистина „издирваните” ги издирваха, те не биха могли изобщо да стигнат до bTV, следователно никой от полицията не ги е търсил. Но когато полицаите виждат, че техните колеги са се превърнали в чиновници, те също не искат да се замесват в конфликти. И може да видите как полицаите са на една маса, в едно заведение, с тези хора (издирвани или част от криминалния контингент), посочи той.  

Политическата воля не е говорене, че искаш да направиш нещо, а да го направиш. Няма воля за справяне на най-ниското ниво на престъпността, но няма и възможност, добави Радулов.

Гостите в студиото коментираха и практиката на т.нар. „наказание с повишение”. Директорът на полицията в Благоевград Росен Танушев беше отстранен, като имаше спекулации, че това е свързано със задържането на шефа на „Агромах” в Симитли. Отстраняването обаче беше свързвано с възможността Танушев да получи по-висок пост в София.

„Тези, които изпълняват негласните поръчки, биват наказани за пред всички, а всъщност – награждавани. Това е практика в държавата – смъкваш компрометиран директор на ДАНС и го пращаш в Гърция да представлява България”, даде пример Радулов.

Според него в момента МВР не действа в полза на гражданите.

„Смятам, че премиерът е заблуден какво се случва в МВР, а МВР върви към своя фалит. За разлика от министъра премиерът Борисов разбира от тези неща, но той има доста по-сериозни проблеми. Мисля, че той е подведен, докладват му се много хубави неща”, каза Радулов.

Статистиката може да изглежда добре, но на всеки три минути в България се извършва по едно престъпление. Показните акции пък са по една на седмица, направете сметка как отговарят едните на другите, призова той.  

„Радулов е твърде толерантен към премиера, това е част от симулацията. Обществото трябва да направи избора какво иска. Гражданите, суверенът, трябва да си поискат сигурност”,  каза пък ген. Стойчев.

Вижте още във видеото: