Кристалина Георгиева е най-успешният политик, показва последното проучване на НЦИОМ. Еврокомисарят печели 66% одобрение. А най-одобряваният български политик за февруари е премиерът Бойко Борисов с 51% подкрепа. Според Галъп - 40%. Въпреки последните скандали в държавата.

"И това правителство не се различава от предишните""

Думите са на политолога проф. Евгени Дайнов, който определи като „манджа с грозде” случващото се в последните седмици.

По думите му всяко правителство след 2,5 години от мандата си, виждайки следващите избори, внезапно разбира, че няма волята за реформи, да управлява ефективно и прозрачно, и „преподрежда нещата така, че да раздава с големите черпаци”.

Според политолога, повечето правителства у нас се натъкват на ограниченията на собствената си воля и решителност, което се случва и на сегашния кабинет през последните двайсетина дни.

„В момента върви работата към променяне на нещата, така че да се раздават черпаци. Затова е това брожение, затова се борят едни групировки с други, затова ни хвърлят главите на чиновници, които са си написали някакви бонуси и текат законодателни инициативи на правителството, които да облагодетелстват определени хора”, каза Дайнов. По думите му, в бизнеса дори знаят кой ще спечели всяка голяма обществена поръчка.

Като обявиш режима „Хайде с черпаците”, започват да се блъскат

помежду си. А още не си подготвил законодателната основа чий черпак е по-легитимен. Това се случва, до тук бяхме с това правителство, каза политологът.

Социологът доц. Андрей Райчев се върна година назад и припомни намеренията на кабинета „Борисов” за три мандата и накукушиненото, наперено, обявило се за най-доброто правителство. И дошло със самохвалство

С претенцията „най-моралните”

Райчев смята, че сривът на кабинета е дошъл още преди година със скандалите с флашките, имотите на Цветан Цветанов. Сега зад Борисов е една трета от българския народ, смята социологът. Според Райчев сме свидетели на една обикновена зима за българските политици.

„Тази зима е типична – скандал след скандал. Няма някакъв голям основополагащ скандал, засега рейтингът държи. Нищо необичайно не се случва, освен че правителството се оказа едно обикновено българско правителство, което ще сподели обикновената съдба на българските правителства”, каза Райчев.

Евгени Дайнов не приветства действията на Борисов след скандалите с бонусите - уволнена чиновничка за 12 хиляди бонус, а оставен министър с 30 хиляди.

Има хора „омазали се” с милиони

„В момента, в който държавната политика се преподрежда така че да се обслужва определени монополни интереси, естествено, че ще ни хвърлят глави на чиновници”, каза Дайнов и посочи, че това прикрива истински големите играчи.

Държавата стои на принципа на фаворизиране на монополите, което значи смачкване на производителя, смята Дайнов. Един от „черпаците” според него е развитието на ски туризма.

Според Райчев обаче кабинетът опитва да даде шанс на бизнеса да се развива. Социологът обаче посочи сфери, в които реформи не са направени - здравеопазване, образование.

„От една страна пари няма, от друга страна системите са скъпи. И какво правим – ще посегнем на Сребърния фонд, след което ще вземем заем. И ще отидем точно там, където на България й е мястото, и което изгладувахме да не е така – при Костов, при Сакскобургготски, при Станишев”, каза Райчев и посочи, че вероятно страната ще задлъжнее към МВФ.

От 8 милиарда вземаме три, 1 милиард годишно ни струва това управление, в частта, която виждаме, а има и част, която не виждаме, смята социологът. Плащаме един милиард, за да стои това, което никой не харесва

България при Борисов си купува безвремие

Според Дайнов, България влиза в коловоза на Гърция като модел общество. Държавата фаворизира поредица от монополи, държавната служба, с което блокира развитието на икономиката. Дайнов се съгласи с Райчев, че ще се стигне до заем отвън.

Според Дайнов боязливостта е надделяла над разума на правителството, а Райчев посочи, че образът на Борисов има два елемента – единият е приет от Европа, а другият – представянето му като жертва, като човек, който "страда на власт". Но жертвата, около която вземат бонуси, не е жертва, каза Райчев.