В последните месеци има ръст на икономиката, каза в студиото на bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. По думите му обаче хората ще го почувстват, когато надхвърли 3%.

"В целия Европейски съюз се понижават прогнозите за икономически растеж. Това означава, че сме в трудни времена. Не сме в криза, формално сме извън рецесията, защото няколко тримесечия има ръст на икономиката, но за съжаление, не е с достатъчно високите темпове, с които ни се иска, а в рамките на процент-два", каза Добрев. Той отбеляза, че управляващите са се надявали на 3% ръст до края на годината, но това едва ли ще е постижимо.

Министърът отбеляза, че заплатите зависят от производителността на труда и не могат да се вдигат изкуствено, защото това вреди на конкурентоспособността.

Новият зам.-министър е Евгения Харитонова

След енергийните рокади от миналата седмица Добрев обяви пред bTV, че ще предложи Евгения Харитонова за свой зам.-министър. В момента тя е член на ДКЕВР, но ще заеме мястото на Валентин Николов, който смени Александър Николов на най-високия пост в АЕЦ „Козлодуй”. Добрев подчерта, че Харитонова има опит в сферата на енергетиката.

Енергийният министър каза още, че бившият вече шеф на централата Александър Николов не се е справял със срокове по отношение на процедури. Добрев посочи проекта за модернизиране на пети и шести реактор на АЕЦ-а. Процедурата по анализ на ресурса на оборудването на двата блока се точила 13 месеца, а би трябвало да приключи в рамките на 3-4 месеца, посочи Добрев. 

"Отговорността е изцяло политическа, това е приоритет в сферата на ядрената енергетика, това е най-евтината енергия и не можем да си позволим да изгубим и един ден", каза Добрев, визирайки договора с френско-руския консорциум, който трябва да прецени състоянието и остатъчния ресурс на двата блока, сключен едва през април тази година, при започнала процедура през март 2011-а.

Александър Николов обаче остава в централата като експерт, на поста зам.-директор с два ресора - безопасност и техническа експлоатация. Добрев нарече спекулация твърденията за политически назначения.

Седми блок готов през октомври

Това обаче не означава, че тогава започва строителството, обяви още министърът. Предстоят предварителни дейности по лицензиране.

По-важното е, че при изграждането стартираме с проектна компания, която носи сама отговорност за реализирането му, а не както с АЕЦ „Белене” - да се направи заложник НЕК и тя да не може да изплаща тези кредити и задължения към доставчиците, каза Добрев.

"АЕЦ „Белене” щеше да заработи през 2017-2018 година, по най-оптимистичните прогнози, седми реактор в Козлодуй ще заработи през 2022-2023 година", каза Добрев

По думите му, именно заради изрядността на проекта за седми блок, шансът за намиране на стратегически инвеститор е много по-голям.

Не сме се отказали да търсим от Русия по-добри условия за цената на газа от 1 януари догодина, потвърди Добрев и добави, че преговорите за това трябва да започнат още сега.

Бумащината бавила проекти

По повод конфликта между търговци и производители, министърът каза, че той се дължи на липса на законодателство. Добрев обеща регламентиране в сектора до месец.

Това, което трябва да гарантираме, е пазарна среда и достатъчно конкуренция, каза Добрев.

Според него не става дума за картел, а за „значителна пазарна сила” и липса на законодателство за нея. А проблемите на малкия и среден бизнес у нас Добрев вижда в ниската производителност на труда и високата енергоемкост.

Той отбеляза, че има забавяне и по плащанията по Оперативна програма „Конкурентоспособност”. И това се дължи на забавяне на одобрението им от администрацията, заради тромава организация на две звена, между ръководствата на които до скоро имало дори междуличностни конфликти. За одобряването на един проект били необходими 24 подписа. Стигало се до забавяния дори от 12 месеца.

От тези 1 млрд. и 200 млн. лева до момента са изплатени малка част, каза Добрев, но не посочи колко са разплатените средства. Двете звена вече са обединени. А броят на подписите е сведен до 12.