„Двойният пакет” от мерки за подобряване на икономическото управление и за засилване на бюджетния надзор в еврозоната – т. нар two-pack, влезе в сила днес, предаде АФП.

Двата регламента налагат на държавите в еврозоната график и общи правила по бюджетните въпроси. От догодина те ще трябва да публикуват средносрочните си бюджетни планове преди 30 април, а също така да оповестяват проектобюджетите си за следващата година най-късно до 15 октомври. Бюджетите за следващата година трябва да бъдат приети най-късно до 31 декември.

Европейската комисията ще разглежда всеки национален проектобюджет и ще предоставя становище до 30 ноември най-късно. Ако установи сериозни пропуски, тя може да поиска от съответната държава да представи преразгледан проектобюджет.

„Двойният пакет" засилва и контрола върху страните, които са в процедура за прекомерен дефицит - съответните държави членки трябва редовно да предоставят информация на ЕК за мерките, които ще вземат, за да коригират прекомерния дефицит, а Комисията може да им изготвя препоръки.

За страните членки, чиято финансова стабилност е сериозно засегната, особено ползващите международна финансова помощ, този мониторинг ще бъде засилен.

Ако има вероятност ситуацията в една страна да окаже сериозно въздействие върху финансовата стабилност на еврозоната, комисията може да препоръча на Европейски съвет, който представлява държавите, да поиска от съответните членки да предприемат коригиращи мерки.

„Двойният пакет" допълва реформа на европейския Пакт за стабилност и растеж, който се оформи като пакет от шест законодателни мерки („six-pack"), приети в края на 2011 г. Той предвижда по-бързи санкции за страните, за които се преценява, че са не са достатъчно дисциплинирани по бюджетните въпроси.