Турция извика представителя на Ватикана в Анкара за обяснения за определението "геноцид", което папа Франциск даде за избиването на арменци в Османската империя в началото на ХХ век, съобщиха турските телевизии.

Папският представител бе привикан в министерството на външните работи, уточниха Ен Ти Ви и Си Ен Ен-Тюрк. Според турските медии се очаква комюнике на външното министерство.

Турция още не е направила официално изявление във връзка с казаното от папата, но посланикът е бил повикан, за да бъде изразен протест заради определянето на събитията като "геноцид", посочи официалният турски представител, който пожела да остане анонимен, съобщава Ройтерс.

Историци изчисляват, че близо 1,5 милиона арменци са били избити от османските турци около Първата световна война, което учените смятат за първия геноцид на 20-и век.

Турция отрича, че става дума за геноцид, и настоява, че броят на убитите е силно преувеличен, както и че те са били жертва на гражданска война и бунтове, при които са загинали около 500 хиляди арменци и толкова турци.

По време на литургията в катедралата "Свети Петър", отслужена в съслужение с арменския патриарх Нерсес Бедрос XIX Бутрос Тармуни, папата определи като първия геноцид на ХХ кланетата на арменци в Турция в периода 1915-1917 г.

През 2014 г. президентът Реджеп Ердоган, тогава още премиер, за пръв път изрази съболезнованията на арменците, но отказва да признае кланетата за геноцид. Двадесетина страни в света, сред които Франция и Италия, признаха арменския геноцид.