Новият министър-председател на Пакистан Науаз Шариф определи като „трагедия” факта, че страната му разполага с ядрен арсенал, но е принудена от десетилетия да налага на народа режим на тока, съобщава АФП.

Години на лошо управление, ниско ниво на инвестиции и корупция в енергийния сектор доведоха да прекъсвания на електроподаването до 20 часа на ден миналото лято, когато температурите достигнаха до 50 градуса по Целзий.

Шариф е поел ангажимент пред избирателите да изгради нови електроцентрали, за да се справи с проблема, който е истински товар за икономиката на Пакистан, снижавайки БВП на страната с 4 процента на годишна база, коментира агенцията.

По време на реч, посветена на 15-годишнината от първия успешен пакистански ядрен опит, Науаз Шариф – който е министър-председател навремето – заяви, че е „срамно страната да полага толкова усилия, само за да запази светлината включена”.

„Трагедия е, че държава с ядрени оръжия е лишена от електричество за над 20 часа на ден. Как може една страна да се развива в подобна ситуация”, заявява Шариф.

Прекъсванията на тока бяха сред основните проблеми посочени от избирателите, преди изборите на 11 май, спечелени от партията на Науаз Шариф – по-голям проблем дори от терора, воден от талибаните и други екстремисти.

Недостигът на електричество в Пакистан генерира масови демонстрации всяка година, припомнят международните наблюдатели. Само преди седмица хиляди хора излязоха по улиците на Пакистански Кашмир, за да протестират срещу ограниченията и влязоха в сблъсъци със силите на реда.