Най-малко 37 души са загинали, а 17 са в неизвестност след внезапни наводнения, студени потоци от лава и кални свлачища на западния индонезийски остров Суматра през изминалия уикенд, предаде Ройтерс.
Студеният поток лава, известен в Индонезия като лахар, идва от планината Марапи - един от най-активните вулкани в Суматра. Свлачищата от студената лава заляха два района, отнеха живота на 37 души и повредиха повече от 100 къщи, джамии и обществени сгради.
Един от основните пътища в провинцията е бил залят от калните свлачища от студената лава, а паднали стволове и клони са блокирали улици.
„Проливният дъжд помете със себе си пепел и големи скали от вулкана Марапи. Студеният поток от лава и внезапните наводнения винаги са били заплаха за нас в последно време. Но проблемът е, че това винаги се случва късно през нощта до зори“, казва Абдул Малик, ръководител на спасителния екип в провинцията, пред Ройтерс.
Той казва още, че в издирвателната операция ще участват близо 400 души, като сред тях има местни спасители, полиция и военни, подпомагани от поне осем багера и дронове.
Спасителните дейности, започнали в неделя, са били затруднени от повредените пътища, което е затруднило преминаването на спасителите.
През декември миналата година повече от 20 души загинаха след изригване на Марапи. След това последваха поредица от изригвания.
Вулканът е с височина 2891 м и при изригването изхвърли пепел до 3000 м в небето и около близките райони.
Мерапи, чието име означава „огнена планина“, е най-активният вулкан на остров Суматра, а най-смъртоносното му изригване е през април 1979 г., когато загиват 60 души. През изминалата година той изригваше между януари и февруари и изхвърляше пепел на около 75-1000 метра от върха.
Индонезия се намира в т.нар. Тихоокеански огнен пръстен - зона с висока сеизмична активност, където се срещат много тектонични плочи.
В нея има най-много вулкани от всички страни в света - 76 вулкана, които са изригвали общо поне 1171 пъти в исторически план. Най-активните вулкани в Индонезия са Келут и планината Мерапи.