Беларус създава нова териториална отбрана в страната си, за да може всеки да знае как да „борави с оръжие“ и да е готов да реагира на акт на агресия. Това разпореди в понеделник президентът на страната Александър Лукашенко, съобщи Ройтерс.

Лукашенко, който е близък съюзник на руския президент Владимир Путин, неведнъж е казвал, че страната ще отвърне, ако бъде нападната. Същевременно преди година Беларус позволи изпращането на руски войски в Украйна от територията си.

В понеделник по време на Съвета на сигурността Лукашенко каза, че всеки човек трябва да може поне да борави с оръжие.

"Най-малкото, за да защити семейството си, ако е необходимо, дома си, собственото си парче земя. И ако се налага - страната си", каза той, добавяйки, че в случай на агресия отговорът ще бъде бърз, суров и адекватен.

Министърът на отбраната Виктор Хренин заяви, че силите за териториална отбрана ще разполагат със 100 000-150 000 доброволци или повече, ако е необходимо. В идеалния случай паравоенното формирование ще бъде във всяко село и град.

В момента Беларус разполага с професионална армия, която наброява около 48 000 военнослужещи и около 12 000 гранични служители, според Международния институт за стратегически изследвания от 2022 г.

Александър Лукашенко е най-дългогодишният управник в Европа. Той стои начело на страната от 28 години и е зависим от Русия в политическо и икономическо отношение. През 2020 г. подкрепата на Владимир Путин му помогна да удържи на масовите продемократични протести през 2020 г.

Близките отношения между двете страни разпалиха опасенията в Киев, че Путин ще окаже натиск върху Лукашенко да се присъедини към нова сухопътна офанзива и да открие нов фронт в руската инвазия в Украйна.

"Елементите на Студената война: надпреварата във въоръжаването и ядреният шантаж от страна на лидерите на отделни западни държави се върнаха в съвременния международен дневен ред", каза Лукашенко в понеделник.

Заради подкрепата на Беларус за войната на Русия в Украйна Европейският съюз, Съединените щати и други страни наложиха санкции на стойност милиарди долари на бившата съветска държава.