Пушенето уврежда човешкия мозък, като засяга паметта, възприятията и разсъжденията. Това става ясно от изследване проведено от специалисти в лондонския университет Кингс Колидж, предават от Би Би Си.

В изследването са участвали 8 800 души над 50-годишна възраст. Според резултатите от него кръвното налягане и наднорменото тегло също оказват негативно влияние на мозъка, но в по-малка степен.

Учените от проекта предупреждават, че начинът на живот може да навреди както на тялото на човек, така и на съзнанието му.

Изследователите от университета Кингс Колидж, проучват връзката между риска от инфаркт и състоянието на мозъка.

Данните за здравето и начина на живот на участници в проучването над 50-годишна възраст, са били събрани чрез периодични тестове. Участниците в изследването трябвало да научават нови думи и да назовават колкото се може повече животни в рамките на една минута. Експериментът е проведен отново на интервали от четири и осем години.

Резултатите доказват, че общият риск от инфаркт или инсулт е до голяма степен свързан с намаляването на когнитивните способност, като рискът се покачва със спадането на резултатите. Учените смятат, че прогресивното намаляване на способностите е тясно свързано с пушенето.

„Констатирахме редица рискови фактори, които могат да бъдат свързани с ускореното намаляване на когнитивните способности, като всичките подлежат на отучване.

„Хората трябва да са наясно за необходимостта от промяна в начина си живот, заради риска от намаляване или загуба на когнитивните способности”, заявява един от учените, Д-р Алекс Дреган.

Изследователите не са наясно как спадът в мозъчния потенциал на хората, може да се отрази на тяхното ежедневие. Специалистите не са сигурни също дали ранното понижаване на мозъчната дейност може да доведе до състояния като деменция.