Най-висшият съд в Ню Йорк отхвърли присъдата от 2020 г. за сексуални престъпления на бившия холивудски продуцент Харви Уайнстийн, издадена по делото, което започна световното движение #MeToo (#АзСъщо), предаде Ройтерс.

С 4 срещу три 3 гласа щатският Апелативен съд реши, че съдията по делото е допуснал грешка, като е позволил на прокуратурата да представи показания на жени с твърдения, че Уайнстийн ги е насилил, въпреки че те не са били част от обвинителките по делото срещу бившия продуцент.

Съдът посочи, че съдията по делото е допуснал и друга грешка, като е позволил кръстосан разпит на Уайнстийн по начин, който го е представил в „силно повлияна от предразсъдъци“ светлина.

„Лекът за тези груби грешки е провеждането на ново дело“, заключват още магистратите.

Уайнстийн беше подсъдим по две дела - в Ню Йорк, където през 2020 г. беше осъден на 23 години затвор за изнасилването на две жени, и в Калифорния, където миналата година съдът му присъди 16 години лишаване от свобода за изнасилване на жена в хотел в Бевърли Хилс.

Как реагира Тарана Бърк?

Основателката на движението #MeToo – Тарана Бърк, остава непоколебима след решението по делото Харви Уайнстийн.

„Това не е удар по движението. Това е ясен призив и ние сме готови да отвърнем на този призив“, каза тя.

Съдебният процес срещу Уайнстийн в Ню Йорк беше ключов за движението #MeToo: то стремглаво започна да се развива след като сексуалните посегателства на филмовия продуцент се превърнаха в публична тайна. Така към движението се включиха и други жени, освен Тарана Бърк, които излязоха с твърдения, че той е упражнил сексуално насилие и над тях.

Уайнстийн винаги е твърдял, че е невинен, а по време на процеса в Ню Йорк защитата му заяви, че сексът между филмовия изпълнителен директор и обвинителките е бил по взаимно съгласие.

„Съкрушени сме за жертвите, които са свързани с този случай, и за тези, които са намерили някаква утеха и са преживели някаква форма на катарзис с първоначалната присъда около Харви Уайнстийн“, каза Бърк след отменянето на присъдата.

„Много хора, много жертви и тези, които ги обичат и подкрепят, вероятно са смятали, че първоначалната присъда означава, че ще има промяна, че тя бележи промяна и бележи разлика в начина, по който правосъдната система ще се движи и работи“, обясни тя.

Въпреки това тя обясни, че макар решението на съда днес, напредък има.

„Преди десет години не можехме дори да вкараме човек като Харви Уайнстийн в съдебната зала“, каза тя.

По време на събитие на червения килим в четвъртък основателката на #MeToo заяви:

„Един-единствен човек, на когото му се е разминало, не означава, че свят без сексуално насилие е нещо, което не може да бъде постигнато. Затова не се притеснявам за един-единствен човек, а за това какво ще направи съдебната ни система, какво ще направим ние?“