Президентът на САЩ Барак Обама разговаря по телефона с израелския премиер Бенямин Нетаняху, за да го поздрави с победата на неговата партия Ликуд на парламентарните избори, предадоха световните агенции.

Обама и Нетаняху са се договорили да продължат консултациите по широк кръг регионални проблеми, включително и по сложното решение на израелско-палестинския конфликт.

"Президентът потвърди отдавнашния ангажимент на САЩ за (създаване) на две държави, което ще доведе както до сигурност за самия Израел, така и до суверенитет и жизнеспособност на Пелестина", посочи Белият дом.

В разговора е била засегната и темата за Иран. Обама е потвърдил, че САЩ са насочили вниманието си към постигане на всеобхватно споразумение с Иран, което да попречи на Техеран да получи ядрено оръжие и да осигури на международната общност доказателства за мирния характер на иранската ядрена програма.

Разцепление между Израел и САЩ

Израелският премиер Бенямин Нетаняху промени позицията си за създаването на палестинска държава за втори път тази седмица, пише "Уолстрийт джърнъл". САЩ и палестинците обаче сметнаха за неубедителни думите му, че би подкрепил създаването на палестинска държава при подходящите условия - които не са налице, пише изданието.

Дори след като Нетаняху потвърди, че иска "устойчиво решение с две държави", американската администрация не вярва на думите му, смята и "Вашингтон таймс". В телефонния си разговор с Нетаняху, поднасяйки му поздравленията за изборната победа, "президентът Обама потвърди отдавнашния ангажимент на САЩ за създаване на две държави, което ще доведе както до сигурност за самия Израел, така и до суверенитет и жизнеспособност на Палестина", припомня изданието.

Мнозина в Израел смятат за стандартни предизборни речи думите на Нетаняху, че ще попречи на създаването на палестинска държава, но Белият дом предупреди за потенциални сериозни последици, подчертава "Вашингтон таймс".

Снимка: Reuters

САЩ преразглеждат подкрепата си за Израел в Обединените нации, отбелязва заглавието на "Файненшъл таймс". Оттеглянето на подкрепата на САЩ може да позволи приемането на резолюции на ООН, критикуващи Израел, посочва на свой ред британският "Таймс".

Може да се стигне и до подкрепа на САЩ за резолюция на Съвета за сигурност, която подкрепя решението с две държави. Победата на Нетаняху на изборите отвори пропаст между историческите съюзници, подчертава изданието. Заплахата, отправена от Вашингтон към Ерусалим е безпрецедентна, подчертава британският "Телеграф".

"В продължение на десетилетия почти автоматичната американска подкрепа в Съвета за сигурност беше от жизнено значение за израелската дипломация", припомня изданието и напомня блокирането на решение за създаването на палестинска държава през 2013 година.

Още миналата година обаче Обама предупреди публично, че за САЩ е все по-трудно да играят традиционната си роля, подчертава "Телеграф", добавяйки, че дори преди да направи предизборните си изявления, Нетаняху е разтревожил Белия дом с решението си да лобира пред Конгреса срещу подкрепяното от Обама ядрено споразумение с Иран.

Преговорите по споразумението са в последните си фази, припомня изданието. Победата на Нетаняху на изборите обаче имаше най-голям ефект върху Хилари Клинтън, смята "Ню Йорк таймс".

Готвейки се за собствената си кандидат президентска кампания, тя е подложена на натиск от страна на партията си да се обяви против "правителство, което е открито враждебно към президента Обама". Но отправянето на критики срещу Израел може да накара голяма част от демократите от еврейски произход да не подкрепят кампанията й или дори да се обявят в полза на републиканския кандидат на изборите през 2016 година, смята изданието.