Дни преди парламентарните избори в Израел на 17 март левоцентристкият Ционистки съюз - обща листа на лидера на Партията на труда Исак Херцог и бившата министърка на правосъдието Ципи Ливни - има лека преднина в социологическите проучвания. Дясната партия „Ликуд” на министър-председателя Бенямин Нетаняху се нарежда втора, предаде ДПА.
Анализатори обаче коментират, че Нетаняху все пак има по-големи шансове да състави коалиция, ако се съди по данните от допитванията и ако се изключат възможните изненади в последния момент.
На демонстрация във вторник хиляди граждани скандираха „Израел иска промяна”, „обрат веднага” и „Биби, върви си у дома”. Министър-председателят обаче има сериозни шансове да спечели трети пореден мандат. Неговата дясна партия „Ликуд” има почти равна подкрепа с левоцентристката листа.
Никоя партия в Израел обаче не е събирала достатъчна подкрепа, за да управлява сама. От значение е не коя формация ще получи най-много депутатски мандата за 120-местния Кнесет, а кой има най-големи шансове да състави стабилна коалиция. Според резултатите от допитванията, отговорът е ясен: Нетаняху.
Каквито и сметки да се правят, ако се съди по сегашните допитвания, изглежда почти невъзможно Исак Херцог да състави коалиция на мнозинството. Ключова причина за това е, че арабските партии, смятани за част от левоцентристкия лагер, никога не са се присъединявали към каквото и да било правителство и казват, че няма да го направят сега, като настояват, че „времето не е назряло”, докато продължава израелската окупация на Западния бряг.
За първи път арабските партии се обединиха в една обща листа, която се надява да се нареди като трета политическа сила. Нейният прагматичен лидер Айман Оде казва, че иска да бъде първият арабски опозиционен водач в израелската история.
Ако ултраортодоксалната партия „Яхад”, за която се прогнозира едва да прескочи изборната бариера, в крайна сметка не успее да влезе в парламента, това също би отслабило религиозно-десния лагер.
Президентът Реувен Ривлин казва, че ще настоява за правителство на националното единство, включващо както „Ликуд”, така и Ционисткия съюз, ако няма изявен победител. По думите му главната цел на това правителство на единството би трябвало да бъде реформиране на избирателната система на Израел, измъкване на страната от застоя, в който се намира, и нови предсрочни избори.
Нито Нетаняху, нито Херцог искат това, но то остава вероятна възможност. Сътрудници на Нетаняху казват, че неговият първи избор са десните и религиозните партии.
Много израелци продължават да подкрепят Нетаняху, защото искат силен лидер в тревожна обстановка. Те се чувстват заплашени от враждебни групи и режими в обхванатия от размирици Близък изток - от Иран до „Хамас” в Газа, „Хизбулла” в Ливан и „Ислямска държава” в Сирия и Ирак. Херцог, който е по-силен в социално-икономическата област, не е възприеман сериозно като алтернатива, когато става дума за сигурността.