Проектът за нова конституция на Турция ще ограничи политическото влияние на армията в живота на страната, за да може тя да се насочи по пътя на демокрацията, с надеждата за присъединяване към ЕС, съобщава АФП, като цитира неназован парламентарен източник в Анкара.

Армията, която се счита за самоназначилия се пазител на светската власт в Турция, се е намесва в политиката на страната от 1960-те и е извършвала четири военни преврата.

От идването си на власт през 2002 г. правителството на министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган предприе множество мерки, за да ограничи властта и влиянието на военните.

„Постигнато е споразумение между четирите политически партии, които изготвят проекто-конституцията. Съмнявам се да има различия по този въпрос, защото целта е да се постигне една гражданска, по-демократична конституция”, разказва източникът.

Четирите партии, представени в 550-местния парламент са се споразумели да поставят Генералния щаб на въоръжените сили под контрола на министерството на отбраната, в новата конституция.

Съгласно действащият първи закон на Турция, изготвен от военната хунта през един от превратите от 1980-те, Генералният щаб е подчинен на министър-председателя, но е автономен в изпълнението на решенията си и не се подчинява на министерството на отбраната.

Актуално стотици заподозрени, сред които и много офицери, са обект на съдебно преследване, заради предполагаемото си участие в подготовката на преврат, насочен срещу партията на Ердоган.

Въпреки постигнатото споразумение за ролята на армията, четирите политически партии, които пишат проекта за нова конституция на Турция са отбелязали много малък напредък по съществени въпроси като определението за турско гражданство и правата на кюрдското малцинство в страната, отбелязва АФП.

Наскоро премиерът Ердоган предупреди, че ако не бъде постигнат консенсус до април, неговата Партия на справедливостта и развитието (АКП), която има силно мнозинство в парламента, ще изготви собствен текст за проекто-конституцията.