Илон Мъск посети концентрационния лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау в понеделник, предава The Guardian.

По-късно той участва в конференция за антисемитизма, организирана от Европейската еврейска асоциация в полския град Краков.

Мъск, който носи на рамене сина си, носещ името X Æ A-12, беше сниман пред входа на лагера заедно с консервативния коментатор Бен Шапиро.

Снимка: Reuters

„Преди пристигането на Илон Мъск на конференцията на Европейската еврейска асоциация, той участва в частно посещение в Аушвиц-Биркенау с председателя на Европейската еврейска асоциация равин Менахем Марголин, Бен Шапиро и оцелелия от Холокоста Гидон Лев. Мъск положи венец на стената на смъртта и взе участие в кратка възпоменателна церемония и служба до мемориала на Биркенау“, се казва в съобщение на Европейската еврейска асоциация.

Снимка: Reuters

„Трябва да призная, че съм малко откровено наивен по този въпрос. В кръговете, в които се движа, не виждам почти никакъв антисемитизъм. Две трети от приятелите ми са евреи. Все едно съм евреин по асоциация“, каза той по време на конференцията в разговор с Бен Шапиро.

Милиардерът беше изправен пред серия обвинения в антисемитизъм заради негови публикации в социалната мрежа „Х“. Реакция срещу него дойде дори и от Белия дом, когато Мъск написа - „Вие казахте истинската истина“, под публикация на потребител, който обвинява еврейски общности в омраза към „белите хора“.

По-късно Мъск се извини за коментара, наричайки го „най-глупавия пост, който някога е правил“.

В резултат на разногласията около ентусиазираното съгласие на Мъск с антисемитската публикация компаниите „Епъл“, „Дисни“ и IBM спряха рекламите си в „Х“.

Предприемачът обвини рекламодателите, че се опитват да го „изнудват“ с пари.

Критики срещу социалната мрежа „Х“ имаше и от държавния музей Аушвиц-Биркенау, основан като мемориал през 1947 г., след като не бе премахнат коментар, отричащ Холокоста. Публикацията беше отговор на история, споделена от музея, за тригодишно еврейско момиче, убито в газовите камери на лагера. Публикацията нарече смъртта ѝ „приказка“ и използва антисемитски тропи.

Снимка: Reuters

По-късно музеят обяви, че е докладвал коментара, но след като е казусът е прегледан, платформата „Х“ е обявила, че той не нарушава нейните правила. По-късно социалната мрежа обясни, че е допусната грешка по време на първия преглед, като след втория такъв коментарът е изтрит.

В правилата си „Х“ подчертава, че отричането на Холокоста е забранено.

„Никога няма да бъде нула, ако имате 600 милиона души на платформата. Oчакването да е нула е доста малко вероятно“, каза Мъск за антисемитизма в „Х“ по време на конференцията на Европейската еврейска асоциация.

Снимка: Reuters

Той добави, че в социалната мрежа има „най-малко количество антисемитизъм“ в сравнение с други големи платформи, въпреки че не цитира доказателства за това твърдение освен позоваването на „външни одити, които са направени“.

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Ben Shapiro (@officialbenshapiro)

През ноември миналата година Илон Мъск посети заедно с премиера на Израел Бенямин Нетаняху по време на обиколка в кибуца, нападнат от „Хамас“, Кфар Аза.