Хърватите отхвърлиха хомосексуалните бракове на днешния референдум, предаде АФП след края на изборния ден, който продължи до 19:00 часа местно време.

Според първите частични официални резултати от преброени в 33% от избирателните секции бюлетини, 64,84% от гласувалите хървати са отговорили с „да" на въпроса.

Гласуването за включване в конституцията на определение на брака като „съюз между мъж и жена" протече при слаба избирателна активност, сочеха междинните данни на Държавната избирателна комисия.

В момента в хърватската конституция няма определение за брака. Внасянето на такова на практика ще означава забрана на еднополовите бракове.

Държавното ръководство на страната призова гражданите да гласуват „против" на референдума, свикан по инициатива на организация „В името на семейството", подкрепяна от католическата църква и дясната опозиция.

Президентът Иво Йосипович каза за днешния брой на вестник „Ютарни лист", че един положителен вот на референдума ще покаже, че Хърватия иска да блокира демократичния процес на изравняване на правата на всички хора, независимо от индивидуалните им различия и особено от сексуалната им ориентация.

„Този референдум е ненужен. Определението за брака не е конституционен въпрос", каза президентът, като подчерта, че ще гласува „против". Премиерът Зоран Миланович, който гласува още рано сутринта, нарече референдума „печален и безсмислен", като изтъкна, че интимното пространство на семейството не е нещо, в което държавата трябва да се намесва. Той съобщи, че следващата седмица правителството ще внесе законопроект, който гарантира по-широки права на еднополовите двойки.

Католическите свещеници пък в днешната неделна меса призоваха вярващите да гласуват „за" и да „защитят традиционните ценности". Много медии в Хърватия, включително националната информационна агенция „Хина”, бойкотират информациите от щаба на организацията „В името на семейството". По-рано самата организация забрани на някои медии достъп до щаба си.

Според хърватската конституция резултатите от референдума са задължителни, независимо от избирателната активност на гражданите.