Днешният референдум е вот за бъдещето на Турция“, заяви пред журналисти турският президент Реджеп Ердоган.

"Дай Боже тази вечер нашият народ да пристъпи в бъдещето, правейки очаквания избор“, коментира държавният глава, след като гласува в азиатската част на Истанбул.

Ердоган заяви, че „ще постигнем съвременната цивилизация, мечтана от героя Ататюрк”, макар референдумът да цели окончателно премахване на политическата система, създадена преди век.

Конституционните промени биха направили президента пряко отговорен за назначаването на министри и високопоставени държавни чиновници, както и за управлението на партията му. До преди няколко години положението беше обратно – президентът не се избираше пряко, а от депутатите в парламента.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу остро критикува днес чужди страни за това, че са се опитали да повлияят върху исторически референдум в Турция за разширяване на президентските пълномощия.

Някои "от чужбина се опитаха да кажат на турската нация какво да прави", посочи Чавушоглу. "Те заеха страна, но днес решението принадлежи на нашата нация", каза той.

Чавушоглу не уточни кого има предвид, но по време на кампанията за референдума се създаде силно напрежение между Турция и някои европейски страни, по-специално Германия и Холандия.

По-рано премиерът на страната Бинали Йълдъръм заяви, че всякакъв резултат от референдума ще е успех за нацията.

Снимка: Reuters

„Независимо какъв ще бъде изходът, това е изборът на нашите хора. Тяхното решение е най-доброто за успеха на страната“, каза той пред репортери, след като даде своя глас в Измир.

Днес гласуваме за съдбата на Турция, заяви лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу, който гласува в Анкара на референдума за конституционните промени, разширяващи президентските пълномощия. 

Снимка: Reuters

„Надяваме се, че резултатите ще бъдат добри и заедно ще имаме възможността да обсъдим други основни проблеми на Турция”, посочи Кълъчдароглу, който водеше активна кампания за гласуване с "не" на референдума заради опасения от установяване на едноличен режим.