Германският президент Йоахим Гаук изрази днес почит към войниците от Червената армия, които през 1945 г. си пробиха с бой път до Берлин и принудиха нацистка Германия да капитулира, слагайки край на Втората световна война в Европа, предаде ДПА.

В края на ден, изпълнен с възпоменателни събития за 60 милиона души, колкото се смята, че са жертвите на войната в Европа и Азия, Гаук положи венец на съветското военно гробище в Лебус, източно от Берлин, където са погребани хиляди руски войници.

"Прекланям се пред тяхното страдание и пред страданието и смелостта на всички, които се биха срещу Хитлерова Германия и я освободиха", заяви германският държавен глава.

След войната Германия е сред най-силните критици на Третия райх. Преди 30 години друг германски президент - Рихард фон Вайцзекер, рискувайки да влезе в конфликт със сънародниците си, за първи път заяви, че поражението на 8 май 1945 г. е било "ден на освобождението" за самите германци.

Днес това беше общият тон на церемониите, започнали със заседание на германския парламент. Председателят на Бундестага Норберт Ламерт заяви пред депутатите, че "днес оплакваме милионите жертви на безпрецедентната кампания за изтребление на други нации и народи, водена срещу славяните и срещу евреите в Европа".

"8 май беше ден на освобождението за континента като цяло", каза той и подложи на критика германците, подкрепяли Хитлер до самия край. "8 май не беше ден, в който се освободихме сами", подчерта Ламерт, посочвайки, че провалилите се опити за убийство на Хитлер заслужават уважение.

В програмна реч пред парламента водещият германски историк Хайнрих Винклер заяви, че извършените от нацистите злини не са основание Германия да не използва днес военната си мощ в полза на слабите. Напротив, злините на нацистите означават, че Германия носи специална отговорност – да защити страните от Централна и Източна Европа от други агресори, заяви 76-годишният Винклер.

Той разкритикува Русия за анексирането на Крим и подчерта, че германците трябва да компенсират и жертвите на по-малко известни зверства на нацистите по време на войната, като на клането в Дистомо в Гърция и в италианското градче Марцабото.

Правителството на Ангела Меркел е заявявало, че въпросът с гръцките искания за репарации заради Дистомо са уредени с двустранно споразумение от 1961 година.