Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой съобщи, че новите европейски санкции срещу Русия заради ролята й в Украйна ще влязат в сила утре, предадоха световните агенции. По-късно се разбра, че и САЩ ще се присъедини към новите рестрикции.

Българският външен министър Даниел Митов потвърди в студиото на "Лице в лице", че европейските мерки влизат в сила от 12 септември.

Новите икономически санкции на ЕС срещу Русия забраняват финансирането на дълга на три големи руски компании от сектора на отбраната и на три други компании от енергийния отрасъл, посочи Европейският съвет.

Санкции се въвеждат и срещу пет държавни банки. Европейски граждани и компании няма да могат повече да предоставят заеми на тези пет големи руски банки, държавна собственост, пояснява Европейският съвет.

Европейският съвет съобщава и за въведени санкции срещу 24 физически лица. На тях се налага забрана за пътуване в ЕС и замразяване на авоарите. Тези хора са замесени в действия срещу териториалната цялост на Украйна. Сред тях са и нови ръководни фигури на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики, членове на ръководството на Крим, както и руски олигарси и политици, посочва Европейският съвет.

Санкциите ще засегнат и проекти в областта на петролодобива. Според санкциите няма да бъдат предоставяни услугите, необходими за проучването на петролни находища в Арктика, за дълбоководното проучване на петролни находища и за проекти в областта на шистовия петрол.

Според европейски източник забраната може би ще визира петролните компании "Роснефт" и "Транснефт", както и петролния клон на газовия гигант "Газпром".

САЩ също ще наложат санкции

Американският президент Барак Обама заяви, че САЩ ще въведат нови санкции срещу Русия, като подробностите ще бъдат изложени в рамките на петъчния ден.

„Присъединяваме се към Европейския съюз, като обявяваме, че увеличаваме нашие съгласувани санкции срещу Русия в отговор на нейните незаконни действия в Украйна. Ние ще задълбочим и разширим санкциите срещу финансовия, енергийния и отбранителния сектори на Русия. Тези мерки ще увеличат политическата изолация на Русия и икономическата цена за Русия, особено в областите, важни за президента Владимир Путин и тези, които са близки до него. Моята администрация ще разпространи подробности за тези нови санкции утре”, заяви Обама.

Път назад

Ван Ромпой посочи, че до края на септември ще бъде направена оценка на прилагането на мирния план в бившата съветска република. Ромпой посочи, че ЕС може да отмени санкциите срещу Русия, ако бъде констатиран задоволителен напредък.

Той прикани още от сега ЕК и Службата за външно действие на ЕС да започнат да подготвят предложения за промяна, временно прекратяване на действието или отмяна на пакета от санкции.

До новия кръг санкции се стигна трудно. Те бяха одобрени преди дни, но влизането им в сила беше отложено заради влизането в сила на примирието в Източна Украйна. Германският канцлер Ангела Меркел е твърд привърженик на мерките срещу Москва, докато някои страни-членки бяха по-сдържани.

Помощ за Източна Украйна

Междувременно, Европейската комисия обяви, че ще предостави 22 милиона евро за помощи за населението на Източна Украйна.

„ЕК предоставя 22 милиона евро в помощ на населението на украинските региони, които страдат от последиците от конфликта. Финансирането е от две части: 5 милиона евро ще бъдат предоставени като хуманитарна помощ, а 17 милиона евро като помощ за развитие”, заяви представител на пресслужбата на ЕК.

Ответен удар

Вторият пакет ответни мерки на Русия срещу западните санкции е готов, но Москва все пак се надява, че здравият разум ще победи и тези мерки няма да бъдат необходими, заяви по-рано днес Андрей Белоусов, съветник на президента Владимир Путин, цитиран от РИА Новости.

По думите му вторият пакет може да ограничи вноса на автомобили и някои стоки на леката промишленост.

"Има цяла редица неселскостопански стоки, където нашите (най-вече европейски) партньори зависят повече от Русия, отколкото Русия от тях. Това се отнася, например, за вноса на автомобили, най-вече употребявани автомобили, някои видове стоки на леката промишленост, които можем да произвеждаме и сами. Не всички, някои видове облекло", посочи помощникът на Путин.