До две седмици Северна Македония внася конституционните промени в парламента, за да впише българите в основния си закон. Това съобщи евродепутатът Илхан Кючюк, докладчик по напредъка на съседите ни за еврочленството им.

Само пред bTV Кючюк отрече да е упражняван натиск върху него, за да отложи гласуването на доклада за есента. Причината докладът да се отложи е, че миналата седмица евродепутати не са били съгласни в него да влязат теми от двустранните отношения между България и Северна Македония.

„От нито една страна не е имало натиск, нито от българска, американска, нито от македонска, нито някой от колегите ми е упражнявал натиск“, посочи Кючюк.

В Скопие евродепутатът е получил уверение, че промените в конституцията влизат в парламента.

„Или тази седмица, или в следващата конкретните предложения да бъдат внесени от работна комисия в Министерския съвет и респективно да влязат на обсъждане в Народното събрание на Северна Македония“, каза Илхан Кючюк.

Няма конкретна дата до края на 2023 г., когато евродепутатите да приемат доклада за напредъка.

„Нали си даваме ясната сметка, че ако трябва докладът да се гласува на някой си септември, два дни преди или след, трябва да се гласува текст, свързан с промяна на конституцията точно в тази част. Това би означавало допълнително настроение и емоции. Не бих си го позволил като професионален политик“, допълни Кючюк. 

Промените ще бъдат на три места в основния македонски закон, където да бъдат добавени народностите - българска, хърватска, черногорска, словенска, еврейска и египетска. Изреждането в текстовете е предвидено след вече признатия бошняшки народ.