При всяко забавяне на членството в ЕС една група македонски граждани получават български паспорти. За да го получат, трябва да отидат в София и да декларират, че са българи по произход и да осигурят апартамент, в който живеят, каза министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, цитиран от МИА.

"За нито една от 35-те преговорни глави Договорът и Протоколът с България не са условие за отваряне и затваряне на главите. Договорът с България е само в общото впечатление за добросъседски отношения, но не се гласува в Европейския съюз. Няма да има дори писмен доклад на Европейската комисия за степента на изпълнение на Договора с България", заяви Османи.

Според него всичко останало е пропаганда за плашене на гражданите, докато са изложени на процеса на "паспортизация". 

"И сега някой ще ми каже, че като се посочат българите като отделно малцинство в конституцията, държавата ще се побългари, а не с вземането на паспорти, с които сами обявявате, че сте българи по произход. Затова съм казвал, че често подозирам, че има някакво мълчаливо споразумение между радикалите от двете страни - ние ще пречим на страната да напредва, а вие ще продължавате със своята мисия за български паспорти", посочи Османи.

"Най-непатриотичният и най-вреден за страната акт, е нашият паспорт да бъде подчинен на българския. Този процес на паспортизация е най-голямата платформа за българизация", категоричен е той.

Османи смята, че е добре, че парламентът на Република Северна Македония е започнал обсъждане на конституционните промени и че фокусът е върху съдържанието на тези промени.

Според него е некоректно тази важна тема да става заложник на партийните програми на политическите партии.

"Не виждам реакция от обществото, от гражданите, от експертните групи относно съдържанието на конституционните промени. Ако имаше проблем с конституционните промени, досега щеше да кипи от пресконференции, мнения на различни експертни групи и неправителствени организации, че има нещо проблемно в конституционните промени. Най-важното е да се върнем към съдържанието на промените и да видим дали има нещо проблемно", заяви Османи.

Според него липсват около осем депутати за необходимото мнозинство за гласуване на конституционните промени.