Европейската комисия отправи днес призив към страните от ЕС да се захванат сериозно с въпроса за укриването на данъци, приемайки единна позиция за определението „данъчен рай” и припомни, че средно 1 трилион евро потъват в сметки в такива зони на годишна база, съобщава електронното издание на френския ежедневник „Фигаро”, като цитира изявление на говорителя на ЕК Оливие Байи.

Европейската комисия има много твърда позиция спрямо данъчните измами и предложи през декември, които все още очакват споразумение между държавите-членки на ЕС. Целта на предложенията е да се намалят загубите от укриване на данъци в офшорни сметки, които ЕК оценява на средно 1 трилион евро годишно, уточнява говорителят.

„Според Европейската комисия не трябва да се правят никакви отстъпки, независимо дали става въпрос за отделни индивиди, предприятия или трети страни, които заобикалят международните закони, за да организират данъчни измами.

Предложените през декември от Брюксел пакет от 30 мерки имат за цел активна борба с укриването на данъци. Те също така приканват държавите-членки да направят списък със зоните смятани за данъчен рай и да засилят споразуменията за двойно данъчно облагане между страните, за да избегнат юридическите пропуски, които позволяват укриването на данъци.

Няколко издания по света публикуваха днес изтекла банкова информация, която съдържа списък от имена на акционери в офшорни компании и др. предприятия, сред които има известни имена като близък приятел на френския президент Франсоа Оланд, бивш финансов министър на Монголия, президентът на Азербайджан Илхам Алиев и цялото му семейство и др.