Жените, които изпитват значителен стрес по време на бременност, са по-склонни да имат деца с личностни разстройства, докато възможността се увеличава до 10 пъти за тези, подложени на силен стрес, показва скорошно проучване.
Изследователи от Финландия са интервюирали 3600 бременни жени, живеещи в столицата Хелзинки в рамките на проучване и са проследили развитието на децата на жените, родени през 1975-1976 г., през следващите десетилетия.
Резултатите показват, че децата, чиито майки са изпитвали относително нормални нива на стрес по време на бременност, са били три пъти по-неуязвими за психологически разстройства до 30-годишна възраст, докато децата, чиито майки са били с тежък стрес, са 9,5 пъти по-склонни да развият психично заболяване, пише БГНЕС.
40 от наблюдаваните в проучването деца са диагностицирани с личностно разстройство до 30-годишна възраст, като всички те са били тежки случаи, изискващи стационарно лечение.
Изследователите твърдят, че връзката между нивата на стрес при майката и уязвимостта на децата към личностни разстройства все още не е известна, докато се предполага, че развиващите се мозъци на децата могат да бъдат засегнати от стрес.
Предишни изследвания разкриха също, че стресът по време на бременност е свързан с депресия, тревожно разстройство и шизофрения.