България може да получи допълнителни 4 млрд. лева от европейски фондове, което представлява рекорден бюджет от началото на членството й. Това стана ясно след гласуването на общ регламент за европейските фондове в Страсбург.

Страната ни ще бъде сред печелившите и след уеднаквяването на таксите за трансгранични плащания, което се обсъжда.

Не се очакват изненади относно края на преговорите за европейските фондове, така че финалният вот, който засяга и допълнителните пари за България, е възможен още в рамките на сегашния европарламент.

Не се очакват изненади и за вота за трансграничните преводи и плащанията с банкова карта в чужбина. От края на годината българите вече ще плащат 10 пъти по-ниски банкови такси.

Снимка: Reuters

В момента България получава около 14,5 милиарда  лева от еврофондове. Според гласувания днес законодателен доклад сред облагодетелстваните ще са най-бедните региони, които ще съфинансират свои проекти с два пъти по-малко пари.

„Това са 4 милиарда за регионално развитие, пътища, екология, социални проекти, въобще традиционните политики, в които България има нужда да навакса след своите партньори в ЕС”, каза съавторът на доклада Андрей Новаков.

България до момента плаща най-високи такси в Съюза за трансгранични преводи в евро. Тази вечер се обсъжда регламент, който ще ги направи далеч по-достъпни за български граждани.

„Българите, които правят ежедневно или много често преводи в евро в страни от ЕС, ще плащат десетократно по-ниски такси. В момента тези такси са необосновано високи. За превод от 10 евро може да ни се наложи да платим такса между 15 и 20 евро”, заяви авторът на доклада Ева Майдел.

Снимка: Reuters

Депутатите ще гласуват утре, а регламентът ще влезе в сила през декември. Той би трябвало да спести на българите около 1 милиард лева на година.

100 дни преди решаващите за Съюза избори в края на май, Европарламентът се впуска в мощна кампания за мобилизиране на избирателите. От идния понеделник социологически проучвания ще подсказват как би изглеждал следващият парламент – вероятно много по-различен от сегашния.