Учените от Европейската организация за ядрени изследвания (CERN - ЦЕРН), които поставиха под съмнение теорията за скоростта на светлината на Айнщайн, признаха че са сгрешили, съобщава АФП.

Миналата година учените от ЦЕРН публикуваха резултатите от експеримент, според които неутриното може да се движи със скорост, надвишаваща тази на светлината с 6 км/сек, припомнят наблюдатели.

При експеримента частиците неутрино се придвижиха от женевската лаборатория на ЦЕРН до лабораторията им в Гран Сасо в Италия, изминавайки 732-километровото пътуване през земната кора с 0.00000006 секунди по-бързо от предвиденото време 0.024 секунди.

Резултатите противоречаха на специалната теория на относителността, формулирана през 1905 г. от германския физик Алберт Айнщайн, според която нищо във Вселената не може да се движи по-бързо от скоростта на светлината, 300 000 км/сек.

Но при среща на научната общност на Международната конференция за неутрино физика и астрофизика в японския град Киото днес учените от ЦЕРН потвърдиха, че резултатите са резултат от „познати инструментални ефекти” и че скоростта на неутриното не е превишила тази на светлината.

Ръководителят на изследването Сержо Бертолучи заявил пред научната общност, че „въпреки че тези резултати не са особено вълнуващи, са очаквани.

"Историята плени въображението на обществото и показа как действа научния метод”, допълва Бертолучи.

„Неочакван резултат бе подложен на внимателно разглеждане и разрешен благодарение на съвместните усилия на учени, работещи върху различни експерименти. Така науката се движи напред,” добавил той.