"Изслушването на главния прокурор Иван Гешев в правната комисия на парламента преследва политически цели и да демонстрира, че Народното събрание работи", смята бившият шеф на ЦСБОП Тихомир Стойчев.

"Във всички държави се гледа на полицията като на инструмент за легитимирано насилие, което обаче се ползва с обществено одобрение. Начинът, по който сега се действа, е закъснял. Затова според мен се цели политически ефект - тези хора в парламента да се изговорят. Ако за нещо носи вина главният прокурор, кой е направил така, че съдебната власт е толкова отдалечена от другите и толкова независима?", попита Стойчев.

"Никой досега не постави въпроса за плана за охраната на тези протестни мероприятия. Той е подписан от една дузина началници и най-верятно заместник-началникът на охранителна полиция го е предложил. Извинявайте, но на площадите имаше хора от криминалния контингент, към които службите винаги са вземали отношения, а този път не взеха. Имаше хора, които крещяха в лицата на полицаите, заплашваха ги", отбеляза Стойчев.

По думите на бившия шеф на ЦСБОП е трябвало да има "филтровъчни пунктове", където да се задържат криминалните елементи.

"Господин Гешев трябва да си поеме отговорността. Започвайки проверката прокуратурата е трябвало да изиска тези видеозаписи на НСО, да ги ги съпостави с другите, гражданите също са снимали, да се поканят свидетели", смята Стойчев.

"Талибанщината и муджахединщината в България имат други измерения. Ако отнемем на политиците възможността да манипулират изборите, може да се хванат за калашниците", заяви Стойчев в отговор на въпроса дали в провокациите на протестите миналата година са участвали и частни охранителни фирми.