Продължава издирването на подводницата „Титан“, изчезнала по време на гмуркане до останките на кораба „Титаник“ в неделя. 

Батискафът изгуби връзка със сушата час и 45 минути след отплаването си към дъното на океана. Спасителен екип обяви, че е чул „звуци от почукване“, идващи от района, в който изчезна подводницата. Въпреки това резултат от издирвателната операция няма.

"Възможни са най-различни сценарии. Най-тежкият е корпусът да се е разрушил. Най-оптимистичният е спиране на електричеството – тогава екипажът може да освободи баласта и подводницата може да изплува на повърхността и да бъде открита“, каза пред bTV Антон Кръстев, инженер-химик в Института по океанология и водолаз.

"Конструкцията на този подводен апарат е такава, че екипажът не можа да напусне подводницата сам. Все пак, ако е на повърхността и са взети достатъчно мерки, той би могъл да се свърже с атмосферата и да има достатъчно въздух за дишане", обясни Кръстев.

По думите му обаче подводните апарати не могат да се показват твърде много над повърхността и са много трудни за улавяне на радиолокационните уреди и затова обикновено издирването става от въздуха със самолети.

Според журналиста и водолаз Михаил Заимов вариантът пътуващите с батискафа да са оцелели е минимален.

"Въпрос на време беше подобна злополука да се случи на „Титаник“, тъй като това е един изключително комерсиализиран продукт. Още преди 111 г., когато той е потънал, се използва комерсиално. Има стотици филми – документални и игрални. Над 140 души са били долу, някои от които повече от 10 пъти през годините. Над няколко хиляди предмета са извадени", коментира Заимов.

„Тези хора са на огромно дълбочина – там налягането е 400 бара, студено е – 4°. Ако не са издишали последните глътки въздух, ще ги издишат съвсем скоро“, коментира Заимов.