Около година вече президентът Румен Радев се позиционира като опозиционен субект към това управление и противоречието се засилва в последните няколко месеца. Ако се замерват тук, това ще остане само в сутрешните блокове, но става притеснително, че това се пренася на международната сцена. Българската външна политика не изглежда консолидирана и това може да бъде използвано от други играчи. Такава е позицията на политолога Димитър Ганев след интервюто на Румен Радев пред БТА, в което той казва, че страната върви към автокрация.

Според Татяна Буруджиева, също политолог, напрежението между президент, изпълнителна власт и парламент е само напрежение, а не война между институциите, но интервюто показва, че нещата са по-дълбоки и по-сериозни.

По повод визитите на Борисов и Радев в Русия Буруджиева заяви, че въпреки всичко изглеждат в синхрон. „От една страна президентството на Плевнелиев влоши отношенията с Русия и беше важно първата крачка да дойде от там”, каза тя.

Според двамата българското председателство е успех. „ България е държава, която не може да си поставя цели каквито могат страни като Франция или Германия. Ние може да имаме посреднически функции и роли, които да ни издигат авторитета в региона. Срещите във Варна и за Западните Балкани са успех не защото има документи, а самото провеждане”, заяви Ганев.

По темата за Западните Балкани е успех и че австрийското председателство също ще включи интеграцията им в приоритетите на своето председателство, допълни Буруджиева.