Търговците сигнализират за ръст на кражбите у нас. За 2023 г. те отчитат увеличение от 70% спрямо предходната 2022 г. Според Българската ритейл асоциация става въпрос за организирана дейност, която после продължава в социалните мрежи с препродаване на откраднатите стоки.

Според асоциацията дори може да се говори за пандемия в кражбите. И докато преди години се е крадяло на дребно днес ситуацията е различна. 

Снимка: bTV

„През последните една-две години вече виждаме абсолютно организирана дейност. Вече се краде на едро. Хора с четири огромни жълти чанти, всяка от тях събира може би по 30-40 тениски. Един седи на вратата със заглушител, който заглушава антените, за да не подадат сигнал. Има един-двама, които занимават продавач-консултантите в магазина и други двама, които тъпчат торбите. Не искам да уча хората какво да правят, но обикновена чанта, когато се облепи с алуминиево фолио отвътре, алармата не хваща. Това го знаят много хора“, посочи председателят на Българската ритейл асоциация Венцислав Николов.

Именно защото е най-лесно, най-често се крадат дрехи, каза той. По думите му често крадците работят в групи, а вече има и фирми за доставка на крадени стоки.

„Забелязвали сме такива творчески турнета – тръгват от София, Пловдив, Бургас, Варна. Няма притеснение. Попадали сме на Фейсбук затворени групи, в които се продават крадени неща. Доколкото знаем има и хора, които работят по поръчка. Като излезе новата колекция се казва „искам такова сако“ и той казва „аз ще ви го доставя”, допълни Венцислав Николов.

При някои търговци загубите достигат до 70%.

„В момента, в който се направи инвентаризация в магазина, намери се, че са откраднати стоки - например за 20 000 лв., със следващата данъчна декларация по ДДС за месеца търговецът е длъжен да си самоначисли ДДС върху себестойността и да го внесе в държавата. Така че загубата е стоката, която липсва, несбъднатият оборот и трето данъкът към държавата“, обясни председателят на Българската ритейл асоциация.

По думите му крадците приличат на средно статистически купувачи и много трудно биват забелязани.

„Търговците сме правили какво ли не, за да се защитим. Инвестираме в камери, аларми и т.н. – те са на една крачка пред нас. Опитвали сме да сложим жива охрана в магазините. Освен липсите, които имаме, плащаме и на охраната“, каза още Венцислав Николов.

По думите му в повечето случаи крадците не са наказвани, тъй като делото се прекратява заради неизвестен извършител или маловажност на деянието, или пък не се повдига обвинение, тъй като извършителят няма престъпно минало.