В центъра на София, но на метри под жълтите павета се крие част от близкото минало. Теодора Енчева и операторът Огнян Кръстев разказват за едно секретно пространство, което се измерва с шест жилищни етажа.

Подземията при бившия мавзолей на Георги Димитров ще се превърнат в музей на тоталитарния култ. Вижте само по bTV какво е останало отдолу от времето на соца.

Снимка: bTV

От съображения за сигурност не ви показваме откъде се влиза в пространството под втория мавзолей на комунистически лидер в Европа.

Мястото се намира в самия център на София под земята, на около 15 000 квадратни метра. Там в продължение на половин век е съхранявано мумифицираното тяло на Георги Димитров. Едно от най-важните съоръжения за поддържката на тленните му останки се разкрива между срутвания, кал, паяжини и влага.

В подземията има специално изградено помещение, в което е запазен подемникът за сваляне и качване на тялото на Георги Димитров в траурната зала. На всеки три месеца мумията му е била обработвана с химикали.

Снимка: bTV

„Тук специалисти са работили върху това какви методи се прилагат за балсамиране на тялото и за неговата консервация“, разказва Малина Едрева, председател на комисията по образование и култура в СОС.

В подземията са работили и администратори с високо ниво на достъп. Има изградена секретна връзка с т.нар. петолъчка - митичната телефонна централа, по която членовете на ЦК на БКП, ръководствата на министерства, районни партийни комитети в София и други, са разговаряли поверително.

„Това пространство представлява метафора на близкото ни минало. Отгоре няма нищо, а отдолу в тъмното все още работи тази необработена история“, допълва Малина Едрева.

Снимка: bTV

Хладилни камери, машинно помещение, турбини и още съоръжения ще бъдат запазени и реставрирани. Почти цялата техника е съветско производство от 70-те години.

Мавзолеят е построен за шест дни и се превръща в център на култа към Георги Димитров. В народна република България е неизменна част от държавния и партийния протокол.

Снимка: bTV

Преди 34 години в пространството около него се провежда първият голям протест срещу член 1 в Конституцията за ръководната роля на БКП.

Мавзолеят е взривен през 1999 г. с решение на правителството на Иван Костов. Малка част от пространството под него пострада тогава и за известен период от време беше убежище на тинейджъри и бездомни.

Според намеренията на общинските власти музеят на тоталитарния култ ще бъде отворен за посетители през 2025 г., като ще бъде обявен конкурс за проектирането му.

„Подходът е интегриран, не е само архитектурен конкурс, какво видяхме,  е важно заедно с архитектурата да вървят с разказа - начало и падането на режима. Виждали сме как  в музеите на Холокоста ученици провеждат урок със своите преподаватели“, добави Малина Едрева.

Снимка: bTV

България е единствената държава от бившия социалистически лагер, в която няма построен музей на тоталитарния култ.