Връщането на разменените бебета при биологичните родители можеше да отнеме още 3 месеца в най-лошия възможен сценарий. Това каза адвокатът на едно от семействата Стоян Стойков пред bTV.

Децата вече са при биологичните си майки. Според адв. Стойков и в случая не може да се говори за бърза развръзка. На 13 януари двете дечица навършиха точно 4 месеца. Родени са на 13 септември 2022 г. Случаят е безпрецедентен - и за правото, и за медицината у нас.  

"По правен път щеше да е по-дълго. Намерихме най-приемливия морален вариант. В тази посока у нас няма съдебна практика и в кантората ни го приехме като предизвикателство. Тогава стигнахме до извода, че единственият вариант е по правен път с иск. Това означаваше, че с времето ще се проточи, а имахме специфични условия. Говорихме за дете на 3 месеца към онзи момент“, коментира той.

Родителите на едното от децата се свързват с адвокат Стоян Стайков, след като вече са направили частна експертиза, която доказва, че детето, което отглеждат, не е тяхно.  

Стойков обясни, че ако са били тръгнали по правен път, то вероятно е щяло да се стигне до нова ДНК експертиза.

И двете майки се съгласят доброволно да разменят бебетата, които отглеждат. Tака точно 4 месеца, след като дават живот и децата им проплакват в столичната болница "Шейново", жените се срещат.  За да поправят грешката.

Адвокатът на едно от семействата добави, че майките са разменили контакти, но дали ще общуват впоследствие, ще решат самите семейства.

Ад. Стойков описа и емоцията, която е видял при срещата на майките и биологичните им деца.

„Най-интересното беше в момента, в който майките прегърнаха децата си. Всяка една от тях го взе по един особен начин. Никои не посегна директно да вземе детето си. Просто едната предаде бебето на другата. Те не знаеха как да реагират и това се виждаше с просто око. И в момента в който ги взеха, двете деца проплакаха сякаш сега се раждат. Проплакаха с пълен глас“ , каза Стойков.

Какви ще са последствията за родителите и децата в психологичен аспект?

Според психолога Дора Прангаджийска не може да се говори за непоправима травма, защото децата са при биологичните си семейства до четвъртия месец.

Тя обясни, че именно в този период бебетата започват да общуват и с външния свят. Т..е. преди това са били фиксирани само в себе си и за децата ще е по-лесно да свикнат с новата ситуация.

Стана ясно и че в едното семейство има момиченце, което сега ще посрещне нова сестричка. То дори още не знае за ситуацията с разменените бебета. Затова от психологическа и правна гледна точка се е бързало също, обясниха адвокатът и психологът.

Майките пък може да изпитват смесени чувства като тревожност, чувство на вина и гняв. 

Прангаджийска ги посъветва, когато общуват с бебетата, да се опитват да оставят тези чувства зад вратата.

Вижте още във видеото.