„Делян Пеевски вече веднъж беше понижен до съпредседател на ДПС. Ако продължава така, може да го лишат от съпредседателското място. Неубедителен е и не мисля, че помага на ДПС в изявите си“.

Това каза в предаването „Лице в лице“ политологът и член на ДСБ проф. Светослав Малинов.

„Това не е първи или последен епизод. Делян Пеевски премина граница. Редно е при сериозни намеци да се изяснят нещата. Подобен тип говорене не може да остане без последици. Има проблем, че точно г-н Пеевски, който е санкциониран по „Магнитски“, изведнъж е се явява говорител по тази тема, което е неефективно“, допълни политологът.

По-рано Делян Пеевски коментира, че президентът Румен Радев трябва да обясни в какви „отношения е той с главния прокурор“.

„Да не би да има дела на трупчета? Хубаво е да поровите, какво се случи с записания разговор, където той спасяваше дамата на сърцето си - има ли край това дело или няма? Къде е скрито? От Гешев? От сегашния главен прокурор? Или от някой друг? Това са въпроси, на които президентът Радев трябва да отговори“, добави председателят на групата на ДПС в Народното събрание.

Изборът на конституционни съдии

„Стана ясно, че от връчването на втория мандат от президента няма да има спокойствие между президентската институция и българското правителство такова, каквото е. Заявката беше дадена и президентът плътно следва тази политика дори и за свой ущърб. Около конституционните промени той не даде алтернатива, но след това веднага ги атакува в Конституционния съд, което показва слабост и безидейност“, допълни Малинов.

„Намекът му, че трябва да се спре клетвата на новоизбраните конституционни съдии мисля, че е абсурден. Можем дълго да говорим за личните качества на кандидатите, как се чувстват юристите, както и професионалните организации. Реакцията срещу избора на новите конституционни съдии е естествена. Те са наясно какво означава подобно назначение. Не мисля, че юридическата професия в България ще пострада. Ще пострада репутацията на ГЕРБ, защото партията предложи кандидатката“, подчерта той.

„ГЕРБ има възможности да предлага юристи, които не биха породили спорове. Добре е в Конституционния съд да има политици. Аз настоявам за това. Принципът е такъв. Смятам, че Конституционният съд изпълнява ролята на горна камара на парламента. И на други места в Европа подобен тип конституционни съдилища фактически играят ролята на втора камара. В този смисъл е добре да има политици, които са много опитни, с безспорна репутация, юридическо образование и да не скачат от мястото на лидер на парламентарна група в Конституционния съд. Това не е редно, макар и да не е противоконституционно. Вероятно и тези, които са принудени да защитават тази кандидатура ще пострадат“, допълни Светослав Малинов.

Управляващата коалиция

„Не е хубаво да бъдат поставени на изпитание коалиционни партньори. Не е хубаво професионалните общности да се чувстват обидени. Не е хубаво да се прибягва до такива методи. Това е някакъв вид демонстрация. Борисов можеше да си го спести на партньорите си. Не вярвам такава кандидатура да мине без неговото лично одобрение. Има поредица от персонални грешни избори при Борисов, при които цената не трябва да я плащаме ние, а ГЕРБ и лично той“, подчерта той.

„Оказва се, че след местните избори платената цена не е толкова висока. Аз го тълкувам, че българските граждани засега са готови да приемат този компромис, но ако видят възможност за друга алтернатива, ще се възползват. Политологическият ми инстинкт на теория винаги води до това, че е възможно да има нов проект. Политическият ми опит загатва, че в момента такава възможност няма. Местните избори минаха без сериозни катаклизми за управляващата коалиция. Това е коалиция и то типична. ДПС присъстваше на масата за конституционното мнозинство. Ще видим как ще се развие ролята. От страна на ПП-ДБ няма голям ентусиазъм ДПС да стане част от мнозинството, но ГЕРБ показва готовност. Това ще бъде непопулярно решение и цената би била платена от ГЕРБ. Не мисля, че покрай евроизборите ще възникне нова алтернатива, но те вече са събаряли редовен кабинет веднъж и трябва да си държим очите отворени“, каза още Светослав Малинов.

Според него в момента няма глад за нови формации, а има затишие и успокоение след серията предсрочни избори. Той допълни, че след ротацията кабинетът ще бъде политически, с ясно присъствие и отговорности.

„За демокрацията по принцип не е добре да има такива кабинети, но за българската демокрация и ситуацията, в която се оказахме ние – това е най-доброто решение. Надявам се да се направи стъпка в правилната посока и директно да се заявят политически позиции, да има ясни политически фигури, да е ясно кой зад кого стои. ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да говорят „за нашето“ правителство. Цената вече е платена. Да бъдат партиите по-категорични в заявките си“, обясни политологът.