През изминалите 10 сезона многократно сме ви представяли италиански прокурори и съдии, които с действията си са дали своя дан за борбата с мафията.

Някои от тях като Никола Гратери, областният прокурор на Калабрия, живее под полицейска закрила вече от три десетилетия. Други, като Джузепе Анточи от Сицилия ще живеят с охрана до края на живота си.

И двете интервюта са в нашия архив на десетилетието. Над всички тези усилия седи жертвата на Джовани Фалконе, убит по зверски начин в края на май 1992 година. Но защо го убиват точно по този начин? Кой седи зад това невиждано покушение?

Това е тема на разговора на Светослав Иванов с един от най-известните изследователи на италианската организирана престъпност проф. Антонио Никасо.

Проф. Никасо, добре дошли в предаването.

За мен е удоволствие.

След няколко дни ще отбележим годишнината от убийството на Джовани Фалконе. Какво в борбата му срещу мафията предизвиква толкова зверски отговор? Невиждан и до този момент.

Фалконе беше считан за враг на мафията. Това не е новина. Той доказа съществуването на мафията като единна организационна структура. Спомням си много дела преди делото Макси в Палермо бяха завършили с оправдаване на обвиняемите, поради недостатъчно доказателства. Тогава считаха мафията по-скоро за манталитет, а не престъпна организация със стройна структура.

Много мафиоти са оправдавани, защото прокуратурата така и не успява да докаже, че мафията е организация със структура, и то йерархична. Фалконе и Борселино, друг магистрат, убит през 1992 г., успяват да съберат доказателства, за да покажат, че мафията не е просто мислене, а истинска престъпна организация.

Това смятам е най-значимото постижение на Джовани Фалконе. Самият той е отраснал в работнически квартал в Палермо. Фалконе е познавал мафията много добре. Като юноша е играл с връстници, които с времето са влезли в мафията. Но когато става магистрат, той въвежда това важно понятие – идеята да се преследват парите. той следи пътя на парите преди ерата на компютрите, преди те да бъдат достъпни. С точност той проследява парите и преводите, необходими за купуване на хероин. А и като магистрат убеждава Томасо Бушета да сътрудничи с правосъдието, водейки делото Макси в Палермо.

Как решава мафията да убие господин Фалконе по такъв брутален начин?

Да речем, че мафията в общи линии не предизвиква държавата. Те не водят война с нея, а се опитват се да проникнат в нея, да намират посредничество, компромиси. Но в този случай, мафията, ръководена от Тото Риина беше много различна от мафията при нормални обстоятелства. Мафията на Тото Риина беше арогантна, терористична мафия, защото използваше всички стратегии, предпочитани от терористични групировки. Тогава, идеята да се убие магистрат по толкова брутален начин, целеше да се сплашат много други. Фалконе беше разглеждан като враг номер 1, затова идеята да се убие Фалконе по този начин демонстрира, че имат мафиотите власт, че имат връзки.

Този епизод, това убийство не е напълно изчистено, изяснено от полицията в съда. Много хора и до днес смятат, че Фалконе и Борселино не са били цел само на мафията, но и на други лица, които са се опитвали да премахнат двама магистрати.

Например? Кои други лица визирате?

Може да са полицаи, политици, представители на тайните служби, които не са работели изрядно.

Как променя това убийство разбирането на италианското общество за мафията?

Мафията е имала толкова много възможности да убие Фалконе. Малко хора знаят, че когато го убиват, той вече не е магистрат, а работи за Министерството на правосъдието. Той е живеел в Рим, вече не е бил в Сицилия. Идеята да го убият, когато се е прибрал към Сицилия със съпругата му, е начин да отправят ясно послание, да подчертаят, че причината, е свързана със Сицилия и неговата битка с мафията в Сицилия.

31 години след убийството, колко далеч са държавните институции от мафията?

Мисля, че държавата е била принудена да реагира и за първи път успява да постигне толкова много неща. Успява да задържи и осъди всички членове на клана Корлеоне. Реално те разрушават клана Корлеоне, което е голямо постижение. Но докато държавата се бори с Коза Ностра възниква друга силна престъпна организация – Н'дрангета. А Коза Ностра още съществува, още е могъща. Използват друга стратегия – не убиват магистрати, а се пазят далеч от общественото полезрение. Опитват се да изградят отново организацията и това правят в момента.

Професор Антонио Никасо, много Ви благодаря за разговора.

За мен беше удоволствие.