От 1 до 31 октомври 2015 г. в сайта www.btv.bg/stresstest се проведе Национален стрес тест. Включиха се над 50 000 души от цялата страна, на които благодарим сърдечно за отделеното време!

За съжаление, данните показват, че над 80% от хората живеят при средно и високо ниво на стрес. Преди да се паникьосваме обаче (т.е. отново да изпаднем в стрес), нека разгледаме по-детайлно резултатите и да видим има ли начин да намалим нивото на тревожност в ежедневието.

Според изследването по признак образование, колкото по-слабо начетен е един човек, толкова по-тревожен е той. По отношение на половете - жените са с над 2,5 пъти по-голяма тревожност от мъжете. Връзката семеен статус – тревожност показва следните резултати: най-тревожни са хората, живеещи с родителите си. Следват тези, които съжителстват със семейството си. Най-устойчиви на тревога са самостоятелно установилите се личности. Колкото до възрастта, няма значителни разлики в нивата на тревожност за различните възрастови групи, като все пак най-висока е тя при хората в групата 36-50 години, а най-ниска при хората 65+.

Обясненията за тези данни са преди всичко икономически и (или) битови. Слабото образование означава по-трудно намиране на работа и то ниско платена. Ако няма пари, човек е принуден да живее с родителите си. Когато са на средна възраст, хората са ангажирани с отглеждане на деца и имат повече тревоги в работата. Жените са подложени на повече стрес, защото често са по-ниско платени, налага им се да излязат в майчинство, което означава липса на социална и професионална среда, а и по-малки доходи.

Очевидно някои от решенията за спасяване от стреса са дългосрочни. Да повишим квалификацията си, да учим чужд език (или езици), да се надяваме България по-бързо да стабилизира икономиката си и да се приближим към средния за ЕС стандарт на живот. Да отгледаме децата си и да се насладим на по-спокойните години от третата възраст, когато и професионалните амбиции вече са уталожени.

Има обаче и действия, които можем да предприемем веднага и бързо да почувстваме ефекта от тях. Например да спортуваме и по-често да излизаме сред природата. Приемането на магнезий също помага за преодоляване на стреса. Всъщност това е най-бързият начин да се спасим от симптомите на стрес. Също така, добре е да намалим времето в интернет за сметка на социалните контакти (кино, театър, ресторант). Ако имаме къща в някое село или по-малък град, да я посещаваме през уикендите вместо да стоим в големия, мръсен и шумен град. А защо не и да помислим за постоянно или почти постоянно живеене на село! Все повече професии позволяват дистанционна работа благодарение на интернет.

Накрая, един съвет специално към мъжете – бъдете по-внимателни и грижовни към жените. Докато чакаме заплащането на двата пола да се изравни, ще минат години. Докато чакаме майчинството и другите социални придобивки да достигнат до нивото на най-богатите държави, също ще мине време. Затова е най-добре да намалим нивото на тревожност у дамите, като се грижим повече за тях вкъщи, в офиса и навсякъде, където кавалерството е добре дошло.