Учени от университета на Нюкасъл разработват миниатюрен робот, който ще функционира като жив организъм и в бъдеще ще открива болести, пътувайки в човешкото тяло.

Роботът, наречен "Киберплазма", комбинира напредъка в микроелектрониката и най-новите изследвания в областта на биомимикрията – технология, вдъхновена от природата.

За разработването на микроробота учените са почерпили вдъхновение от миногата, която обитава основно Атлантическия океан.

"Киберплазма" ще разполага с електронна нервна система, сензори за зрение и обоняние, извлечени от клетки на бозайници, и изкуствени мускули, които използват глюкоза като източник на енергия.

"Нищо не може да се сравни с естествените способности на живите създания да виждат и да подушват заобикалящата ги среда и да събират данни за случващото се около тях", обяснява ръководителят на изследователския екип Даниъл Франкел.

На този етап специалистите разработват и тестват индивидуалните компоненти на "Киберплазма". Учените се надяват до пет години микророботът да бъде сглобен и готов за тестове в реална среда.

Първоначално роботът ще бъде дълъг един сантиметър, като следващите му версии могат да бъдат намалени до милиметър.