На всички ни е познато неприятното чувство, когато колата попадне в огромна дупка или когато бездомно куче ни пресрещне на улицата. Проблемите в града далеч не се изчерпват с това и самият факт, че са толкова многобройни ги прави трудни за разрешаване.

Едно американско приложение за смартфони обаче е на път да скъси дистанцията между общината и гражданите!

Различни щати започват да се „възползват” от очите на своите жители, за да се справят с градските проблеми, които тревожат всички ни. Комбинация от добра воля, много смартфони и едно лесно достъпно приложение, превръщат всеки в уличен инспектор.

Този начин на общуване между управата и жителите е наречен „От извора” и позволява на всеки заинтересован да съобщи за проблемите на улицата си. Единственото, което трябва да направи е да включи приспособлението на телефона си и да изпрати сигнал до общината.

Идеята дошла на бостънския кмет Томас Менино, който съзрял че в САЩ има милиони телефони с достъп до интернет и стотици хиляди хора, които искат да направят средата си на живот по-хубава. Днес планът му започва да добива популярност в цялата страна.

"Създадохме модел, фокусиран върху качеството на живота в бостънските квартали и използвайки нови техники, доближихме управата до хората” – казват от офиса на кмета. И са напълно прави, защото проучванията показват, че онези които са използвали веднъж приложението са негови чести потребители и след това.

А как работи? Едно от приложенията наречено „Улично друсане” се инсталира в колата и отчита всяка неравност и друсване, през което преминавате. Данните се изпращат в централа и ако има повече от три идентични сигнала тогава програма автоматично отчита проблем.

Създателите казват, че са изпитали огромни затруднения в направата на алгоритъм, отчитащ дупките, а не друсванията от уличните шахти, но усилията са си стрували.
Бостън поставя началото на тази програма през 2009 г. с „Гражданска връзка” и от тогава много други градове се възползват от идеята. Част от по-новите разработки включват сканиране на сайтове като Туитър и Фейсбук за информацията, която може да бъде полезна на градските управи.

Въпреки уверенията на общината, че данните ще бъдат използвани само за подобряване на града, те предизвикаха много въпроси относно личната свобода.
Все пак е факт, че след създаването на приспособленията, проблемите в Бостън се решават по-бързо. И кой знае – може би един ден ние също ще можем да съобщим за дупка пред входа си чрез своя смартфон.