Много хора мислят, че колкото по-силно е виното, толкова по-интензивен е вкусът му, но испански учени доказаха, че хората реагират по-добре на букета на по-слабите вина, съобщава БТА.


Невробиологът Рам Фрост и колегите му от Баскския център по когнитивност, мозък и език в Доностия-Сан Себастиан решиха да проверят дали наистина по-силните вина са по-харесвани, като се фокусираха върху мозъчните зони за вкус, аромат и задоволство от храната.

Те използваха функционален магнитен резонанс, за да измерят мозъчната активност на 21 "неопитни потребители на вино". Неопитни означава, че са пиели вино редовно, но не повече от веднъж седмично.

Доброволците са пробвали различни червени вина, едно силно и едно слабо. Резултатите показват, че при по-слабите вина мозъчната активност е по-силна. Изследването не показа по-силните вина да активират повече някоя област от мозъка.

Въпреки засилената мозъчна активност при слабите вина, Рам Фрост не мисли, че те не са с повече вкус. По-скоро хората обръщат повече внимание на него, когато алкохолът е по-малко.

Според него вината с повече алкохол "често нямат финес и засенчват финия букет и аромати, които може да изпуска виното".