Блатата и тресавищата в света са намалили площта си с 6% за 15 години, т.е. площта им е намаляла с 330 хил. кв. км, сочат резултатите от проучване, извършено от учени от Френския национален център за научни изследвания.

Блатата, тресавищата и лагуните обхващат по-малко от 5% от сушата на планетата, но играят важна роля за човешката дейност, биоразнообразието, климата и кръговрата на водата, се отбелязва в комюнике на центъра.

Всъщност тези зони, които произвеждат една трета от метана в атмосферата – един от основните парникови газове, влияят върху вливането на сладка вода от контиентите в морето и променят местния климат, увеличавайки изпаренията.

Учените за пръв път картографирали тези зони между 1993 и 2007 г., като комбинирали и анализирали резултати от спътникови наблюдения. Така констатирали, че площта на въпросните зони варира през годината и от една година на друга, като промяната е голяма по време на феномена Ел Ниньо.

Учените заключили, че площта на тези зони е намаляла с 6% за 15 години, най-вече в районите с тропически и субтропически климат. Освен това намаляването е най-голямо там, където е регистрирано най-голямо увеличаване на населението.