Най-малката мечка в света най-накрая „се показа на слънце“. Видео, заснето в китайска зоологическа градина, стана хит в социалните мрежи и дори предизвика теории на конспирациите дали това е истинско животно, или човек в костюм. Мечето Анджела бе заснето изправено и махащо с лапа в заграждението ѝ в зоопарка в Хангжу.

Видеото предизвика глобален дебат за невероятно човекоподобно поведение на животното.

Слънчевите мечки, наричани още „медени мечки“, са едни от най-застрашените видове в Азия. Според природозащитни групи броят на тези мечета в дивата природа е намалял до между 1000 и 2500.

Снимки: iStock

Различни защитници на дивата природа коментират пред Си Ен Ен, че сега се надяват цялото внимание около Анджела да помогне за повишаване на осведомеността за тежкото положение на слънчевата мечка – те са изправени пред заплахи, включително обезлесяване и незаконна търговия с диви животни.

Незаконно извличане на меча жлъчка

Мечките също така често се използват за търговското извличане на меча жлъчка – животните се държат живи в малки клетки, така че чревната им жлъчка да може да бъде събрана и извлечена, макар и по болезнени начини, за използване в традиционната китайска медицина.

„Те са сред най-малко познатите мечки в света“, казва биологът Уонг Сиу Те, който основава Борнейския център за опазване на слънчевите мечки в Малайзия.

Той е посветил живота си на изследването, спасяването и опазването на вида.

„Слънчевите мечки най-накрая изживяват своя момент в светлината на прожекторите. Има много неща, които да обичаме в тях, за които много хора не знаят, те имат важна екологична роля. Застрашени са обаче от човека и се нуждаят от повече глобално внимание и осведоменост“, казва Уонг Сиу Те.

Вълна от интерес към слънчевите мечета по света

Откакто видеоклипът с Анджела се разпространи в интернет, зоологически градини в различни страни по света съобщават за вълна от интерес към мечките, чийто естествен дом е Югоизточна Азия. Името си получават заради жълто-оранжевите или кехлибарено-кремави петна по гърдите им, които са във формата на полумесец.

Зоологическата градина в Хангжу отбелязва 30-процентен ръст на посетителите в заграждението за слънчеви мечки след клиповете в мрежата. От зоопарка пък в Сидни, Австралия, посочват, че през изминалата седмица „всичко се е отнасяло за слънчеви мечки“.

„С цялото медийно внимание около тях сега имаме добра възможност да се образоваме допълнително и да спасим този вид“, посочват природозащитниците.

Сингапурската зоологическа градина сподели кадри от собствените си слънчеви мечки и потвърди, че те са „много истински“.

Афика Насир, майка на две деца, която го посещава, коментира пред Си Ен Ен, че видеоклиповете са забавлявали децата ѝ и са предизвикали любопитството им.

„Тук сме заради тях. Сега те знаят, че това са истински мечки - слънчеви мечки, а не са измислени, като хората в костюми на T-rex“, коментира жената.

Снимка: iStock

Според Световния фонд за дивата природа (WWF) в Хонконг сега е „от решаващо значение да се засили защитата на слънчевите мечки и да се спре незаконната търговия с части от тялото им".

Тъмната страна на прожекторите

Освен че ги мислят за хора в костюми, слънчевите мечки понякога ги бъркат и с големи кучета поради техния размер - високи са около 71 см и тежат между 25 и 65 кг. Този относително компактен размер за мечка ги прави мишена на незаконната търговия.

Малките са особено сладки и послушни и могат лесно да бъдат опитомени в сравнение с по-големите и по-агресивни мечки, посочват експертите.

„Бракониерството ескалира през последните години, но слънчевите мечки също са застрашени от търговията с домашни любимци“, казват още те.

Смята се, че британският пътешественик и изследовател Томас Стамфорд Рафълс, който основава Сингапур през 1819 г., е отглеждал слънчева мечка от Индонезия като домашен любимец в продължение на две години.

Няколко века по-късно в медиите продължават да се появяват случаи на хора, които отглеждат тези мечета като домашни любимци.

През 2019 г. жива слънчева мечка е открита в апартамент в Куала Лумпур, Малайзия. Тя привлича вниманието на властите, след като съседи я чуват да скимти и да прокарва лапите си през прозореца. Собственикът твърди, че е объркал мечката за куче, глобен е с 6000 долара.

Снимка: Hangzhou zoo

През 1993 г. жена е преследвана от съда за това, че е държала слънчева мечка в къщата си в Сингапур. Тя е глобена с 2000 долара от властите, а животното е било конфискувано.

Някои природозащитници имат смесени чувства за новата слава на слънчевите мечки. Те се опасяват, че това може да насърчи хората да ги вземат като домашни любимци, и се съмняват, че ще доведе до значими усилия за опазването на вида.

„Всичко, което повечето хора са научили сега, е, че слънчевите мечки често стоят на два крака, имат набръчкана кожа и може дори да изглежда така, че сякаш махат с лапи. Някои зоологически градини дори могат да решат да ги купуват, за да привлекат повече посетители“, казват още експертите.