С обвинение за укриване на данъци и пране на пари се сдоби съсобственикът на "Медийна група България", която издава вестниците "Труд" и "24 часа", Любомир Павлов. В петък сутринта той бе извикан в Националната следствена служба и му бе определена гаранция от 100 000 лева.

Разследването по тези обвинения е било прекратено преди години, но поради постъпили нови доказателства е възобновено.

"Установени са не доказателства за престъпление по служба, а за длъжностно присвояване в големи размери, както и за умишлена безстопанственост от Любомир Павлов в качеството му на член на надзорния съвет и председател на надзорния съвет на Общинска банка", заяви говорителят на Софийската градска прокуратура Румяна Арнаудова.

"Изпълни се една формалност, за която беше извикан г-н Павлов, запознахме се с виждането на обвинението. Лично за нас предстои работа, нека да разгледаме формулираното обвинение и да го съпоставим с фактите, които намираме, че ще дадат обяснение на ситуацията", каза Явор Нотев, който е един от адвокатите на Павлов.

Любомир Павлов до момента имаше повдигнати три обвинения - за пране на пари, документна измама и невярно документиране. Според Явор Нотев броят на обвиненията и броят на делата „ни ориентират за това, че няма последователност в тезата на обвинението”.

Любомир Павлов определи обвиненията като скалъпени и изсмукани от пръстите, които "нямат нищо общо с действителността".

Преди два дни съдружникът на Павлов - Огнян Донев, който е собственик на „Софарма” и председател на най-голямата работодателска организация – Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), бе обвинен и за данъчно престъпление в особено големи размери.

Любомир Павлов отговори на обвиненията с пресконференция, като ги определи като скалъпени, изсмукани от пръстите и нямащи нищо общо с действителността.

"На база на серия лъжи и клевети се възбужда дело, което отдавна е прекратено и аз съм осъдил държавата", заяви Павлов. Той отрече като физическо лице да притежава имоти във Франция.

"Имотите са собственост на дружества, някои от които са семейни. Всички те са закупени със заеми, взети и от чужда, и от българска банка. Всичко е финансирано и са обезпечени с първа ипотека", заяви съсобственикът на "Медийна група България". Той заяви, че има ревизионен доклад, който показва, че не дължи никакви данъци към държавата.

Павлов обяви, че ще предприеме "драстични мерки" срещу обвиненията и вече бил започнал две дела, но щял да започне и серия от "дела за сериозни суми срещу куп лъжи и клевети, които се изписали по негов адрес".

"Ще обжалва мярката си за неотклонение", заяви Любомир Павлов. Повдигнатото му днес обвинение определи като "абсолютно несъстоятелно".

"Създава се впечатление, че определен прокурор тръгва срещу мен като търси нещо, което да намери. Могат да ме обвинят и за пожарите в Сакар. Няма да се учудя да ме обвинят за каквото и да е", каза още той.

Той припомни, че предишно обвинение срещу него - за длъжностно престъпление - е било отхвърлено от съда. Казва, че бил вече осъдил държавата заради това дело, в което прокурорът бил "некомпетентен". Сега смята, че повдигнато му днес обвинение всъщност възобновява именно това старо производство.

Преди два дни съдружникът на Павлов - Огнян Донев, който е собственик на „Софарма” и председател на най-голямата работодателска организация – Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), бе обвинен и за данъчно престъпление в особено големи размери.