Македонски гражданин се похвали във „Фейсбук”, че на празничния за България 22 септември – Денят на Независимостта, е разбил българската паметна плоча на връх Каймакчалан в Македония.

На снимките, които е публикувал в своя фейсбук профил, се вижда как той – Миленко Неделковски, размахва голям чук над купчина камъни, за които твърди, че са от плочата.

Публикуваният към снимката текст гласи:

Каймакчалан, днес, 22 септември 2016 г. между 13 и 14:30 ч.
Мисията е напълно завършена.
Незаконно поставената от група български престъпници бетонна плоча е напълно унищожена и превърната в прах.

По-късно той публикува и други снимки с обяснението, че „законно поставеният български обелиск си стои с цветя и венци. Горе има и гръцки, и сръбски, които са законно поставени, но дивопостроеното вече е на парчета”.

В целия си профил Неделковски, журналист със скандална репутация в Скопие, държи груб език към българите, които нарича „татари” и „лузери” (загубеняци, от англ. looser).

Според доц. Наум Кайчев, бивш генерален консул в Битоля, Неделковски е „лице на съвременния и многолик македонизъм, който съчетава атибългаризма с антианталинтзма. Неговият акт е много тъжен и вандалски и показва докъде могат да стигнат някои среди в Скопие“.

Според агенция „Фокус” обаче плочата, за която Неделковски твърди, че е направил „на прах”, не може да бъде разрушена с чук, а е било нужно да се използват специалзирани инструменти и тежка техника, с каквато е разполагала македонската бригада, наета, за да ремонтира сръбския параклис „Св. Петър”.

Според агенцията венците и цветята, поставени при посещението на българката делегация на Каймакчалан на 20 септември, пък са били при граничен камък №120, който е в неутрална територия.

Разпространените снимки на Неделковски обаче предизвикаха реакция сред българските политици.

„Плочата беше извадена преди нашето посещение на 20 септември, когато за първи път отдадохме почит след 100 години забрава за загиналите български герои и беше отслужена панихида от отец Атанасий за душите на загиналите офицери и войници. Това, което е направил този жалък македонски журналист, е да разбие символичната пирамида, която ние сме изградили от камъни, върху която бяха положени цветята и венците при нашето посещение”, заяви народният представител от „БСП  лява България” Жельо Бойчев, цитиран от „Фокус”.

От партията му обявиха, че ще внесат в Народното събрание питане към външния министър Даниел Митов каква ще е реакцията на българската държава след „този позорящ националното ни достойнство акт”, както и дали ще бъде наложена забрана на лицето, поругало паметника, да посещава България.

 „С вандалщината на Каймакчалан е поругана паметта на български войници и българското достойнство. Това е недопустим акт на посегателство върху историята и честта ни като народ“, написа във „Фейсбук“ председателят на БСП Корнелия Нинова.

В поста си тя подчертава, че левицата настоява на извършителя да бъде потърсена отговорност, а българското правителство да реагира незабавно пред македонското в защита на националния ни интерес.

„Ако до 48 часа македонският посланик в София и външният министър на Република Македония не изразят съжаление за случилото се, което предполага поднасяне на извинение, и ако македонските правораздавателни органи не започнат бързо производство срещу лицата, разрушили българския паметник, Министерството на външните работи на Република България да отзове българския посланик в Скопие и да обяви, че едностранно прекратява преговорите за присъединяването на Република Македония към Европейския съюз” – за това пък призова независимият депутат Велизар Енчев.

Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов изпрати отворено писмо до македонския президент Георге Иванов, в което заявява, че ако не бъдат предприети действия, не само ВМРО, но и нито една партия в българския парламент няма да подкрепи членството на македонската държава в ЕС и НАТО.

„Подобни античовешки, антиморални и антихристиянски прояви не може да бъдат толерирани. (…) Докато подобни изроди са на свобода и вилнеят с чукове, рушейки паметници, вместо да са в затвора и да чукат камъни, Македония няма как да докаже, че отстоява европейските и човешки ценности“, завършва писмото си Каракачанов.

„Призоваваме властите в Република Македония ясно да се разграничат и повече да не допускат подобни позорни актове, които, за съжаление, не са изолирани случаи и са особено тревожни в момент, когато двете страни преговарят за подписване на Договор за добросъседство”, заяви в своя позиция по-късно през деня Министерството на външните работи.

„Българската държава години наред полага усилия за организиране на съвместни чествания на паметта на загиналите войници и подобаващо обозначаване на техните гробове. Това е утвърдена световна практика, почитаща паметта на загиналите от всички страни на военните конфликти, символизираща помирението и желанието за мирен съвместен живот, и не е свързана с користни политически, национални или религиозни мотиви.

От години властите в Република Македония поемат ангажимент да разгледат българските предложения в тази насока и от години сме свидетели на продължаващи вандалски актове. Актове срамни и необясними, поне от гледна точка на общочовешките ценности, като уважението към спомена за мъртвите”, пише още в позицията на МВнР.

В битката при Каймакчалан (12 – 30 септември 1916 г.), част от битките на Солунски фронт по време на Първата световна война, една срещу друга се изправят армиите на България и Сърбия.

Сръбската страна дава около 4600 жертви. България губи около 2000 войници, а ранените са почти 6000.

Битката е спечелена от Сърбия, но в стратегически аспект не успява да стане особено важна – заради настъпващата зима, която прави трудно продължаването на настъплението на силите на Антантата.