ДПС печели изборите в община Гърмен с 68% подкрепа от избирателите срещу 32% за ГЕРБ. Това сочат първите прогнозни резултати, които се основават на анкети сред гражданите, проведени на излизане от избирателните секции.

В 20:00 часа урните бяха запечатани и от всички 21 комисии в района бюлетините бяха ескортирани с полиция до сградата на общината, където специална комисия ще ги брои.

Минка Капитанова, ДПС
Снимка: Ладислав Цветков

И двамата кандидати - Минка Капитанова от ДПС и Верхад Ислямов от ГЕРБ, имат право да присъстват на броенето.

Освен в Гърмен, частични избори за кмет днес се проведоха още в общините Белене и Трън, както и в още четири села. Доскорошните кметове на Белене и Гърмен бяха избрани за депутати, а градоначалникът на Трън беше отстранен от поста, след като беше уличен в конфликт на интереси.

Вотът за Гърмен

В община Гърмен през последните 12 години градоначалник беше Ахмед Башев от ДПС. Той беше избран за депутат на предсрочните избори на 12 май от листата на партията в Благоевград. Днес кандидатите за кметския пост са двама – Верхад Ислямов от ГЕРБ и Минка Капитанова от ДПС.

Към 19:00 часа избирателната активност в общината беше малко над 50%, съобщи в ефира на bTV говорителят на Общинската избирателна комисия Мартин Бусаров.

Най-висока е тя в село Дебрен, откъдето са двамата претенденти за поста – 64%. В неделя селото осъмна с асфалтирана през нощта улица, което засили изборната активност.

Други избиратели в Гърмен започнаха неделята с вадене на картофи. Виновникът за изборите - избраният за депутат бивш кмет Ахмед Башев, сподели прогноза за съотношението в резултата – 70:30, но не уточни в чия полза.

В селото с най-много избиратели – Рибново, изкъсо следят кой какво обещава. Хората очакват новият кмет да даде тласък на селското стопанство, да изгради улици и нов резервоар за вода.

От ГЕРБ подадоха сигнал за нарушение. Кметът на село Крушево отбелязвал гласувалите в увит във вестник списък. „При опит да бъде заловен от полицията за това, което извършва, той избяга, и настана суматоха”, обясни представителят на ГЕРБ Калин Каменов.

„Това не е вярно, иска да създаде напрежение и да провали гласуването. Толкова спокойни избори не е имало! Дошъл е от Благоевград и иска да провали изборите. Къде го тоя контролиран вот?” отговори на упреците кметът на Крушево Явор Белов.

Кметът беше предупреден от полицията да не се приближава на по-близо от 50 метра от секцията, но въпреки това не напускаше наблюдателния си пост на близката пейка. В спора се намеси и депутатът Башев, според когото кметът е гледал в колата си списъци за дърва, а не такива, каквито противниците му си мислят.

Още на обед в Крушево бяха гласували половината избиратели, а в цялата община 30 на сто от имащите право на глас.

Говорителят на ОИК Мартин Бусаров съобщи, че сигналът за нарушението е препратен към прокуратурата в Гоце Делчев.

Резултатите от изборния ден в Гърмен ще станат ясни едва в малките часове в понеделник, защото за първи път всички бюлетини се броят само в Общинската избирателна комисия, където трябва да пристигнат и да бъдат обработени от 17 преброители.

Напрежението в края на избирателния ден в Гърмен рязко се повиши. След жалбата на ГЕРБ затова, че кметът на Крушево отмятал по списък кой е гласувал, от щаба на кандидата на ДПС подадоха контражалба - срещу председателя на Общинската избирателна комисия и още двама членове на комисията - затова че прекарали целия ден в щаба на ГЕРБ. Те обаче отрекоха.

Цената на гласа

По традиция, ромската махала на Гърмен е най-ухажвана по време на избори. Политиците са щедри на обещания, разказват местните. Засега обаче направили само едно- изместили пътя за селата Лещен и Ковачевица и сега трафикът през махалата е облекчен. „Всеки обещава докарва някой колони песни да играят, защото мислят, че като са цигани да играят и ще им гласуват, а не докарват да правят водопроводи тука, улици, пътища, и те са хора”, споделя жител на махалата, в която основният проблем е липсата на вода, и за пиене, и за миене. „Лошо е, скучно е без вода, да хващаш нещо, не може да се измиеш, децата вървят на училище, нямаме вода...просто какво да ти кажем много е лошо”, добавя друг.

Хората казват, че ще спечели този, който им пусне водата. Определили са и цена за гласа си. „Не искаме ние сме от много бедни бе душа, не сме от малко бедни, да ни дават 50 лева ще ги ям за 5 минути и сетне? С какво да живея? С тия 50, ние сме от много бедни не сме от малко, да ми дава ама да ми дава барем с хилядарки там, 20- 25 хиляди, 30 да има за какво. Мене 50 лева не ми устройват”, категоричен е бъдещ гласоподавател.

15 километра по- нагоре, в Българския Холивуд 30-ната жители имат по- големи очаквания.

„Всичко трябва да се направи пътищата, най- важното калдъръма на селото, щото то е паметник на културата. Имахме кметове преди 9 септември, когато помня, че от моята порта до твоята порта всека събота се метеше,” обясни Гълъбина Жуглева.

Баба Райна разказва, че тук политик не е идвал, може би защото гласовете на 25- тимата избиратели не са от значение.

В Ковачевица смятат създаваното в последно време етническо напрежение за изкуствено. „Открай време, от много години християните българи в Ковачевица и българите мохамедани в Дряново са живели в съгласие, в приятелски отношения, помагат си взаимно”, описва Ана Райкова

А големите села са три- Рибново, Дебрен и общинският център Гърмен.

В община Белене от 10 500 жители право на глас имат около 9200 души. Четирима се борят за поста - Милен Дулев от местна коалиция "Бъдеще за община Белене", Милена Мънева от политическа партия "Нова алтернатива", Емил Михайлов от местна коалиция "Демократи и земеделци за Белене", и Момчил Спасов от БСП. До местни избори се стигна след като кметът на общината Петър Дулев бе избран за депутат от листата на Коалиция за България.

Още резултати

Първите прогнозни резултати на останалите места ще станат ясни утре сутринта. Избирателната активност в Трън е около 60%, а в Белене близо 49%.

Кандидатът на ДПС Сенан Кадир бе избран за кмет на харманлийското село Шишманово, съобщиха от Общинската избирателна комисия.

Пред урните са се явили 234 от общо 450 избиратели в селото. За Кадир са гласували 222 души. Неговият опонент - Христо Димитров, издигнат от ГЕРБ, е получил 5 гласа. Седем от бюлетините са били невалидни.

Изборният ден в девинското село Селча приключи без избран кмет, предстои балотаж между кандидатите на БСП и ГЕРБ, съобщиха от ОИК- Девин.

На проведения днес първи тур на частичните избори за кмет на Селча води кандидатът на БСП Венелин Иванов, за когото са гласували 125 от избирателите. На втора позиция остава Али Парпулев от ГЕРБ със 120 гласа. Вотът за кандидата на Земеделски народен съюз Венко Топалов е 68 гласа. Претендентът на ДПС Венелин Дьовленски получава 64 гласа, а Добромир Топалов от НДСВ е предпочетен от 61 избиратели.