Властите обещаха „жестоки” наказания за евентуалните помагачи на двамата бегълци от Централния софийски затвор, обявени за общонационално издирване след изчезването си на 30 април следобед. „Има пропуски”, призна зам.-министърът на правосъдието Илия Ангелов след спешна среща при министър Зинаида Златанова, на която присъстваха и директорът на затворите Росен Желязков и шефа на Софийския затвор Петър Кръстев.

„Набелязаха се мерки за бъдещата работа, за подобряване на контрола на охраната, както и за обучението на надзорно-охранителния състав”, посочи още Ангелов, който бе изключително лаконичен в коментара си за бягството. „Има образувано досъдебно производство и искаме да оставим полицията да си върши работата по версиите, по които работим. Поради тази причина умишлено няма да ги коментираме на този етап”, обясни зам.-министърът.

Новоназначеният директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" Росен Желязков също призна за очевидни пропуски. „Пропуските са на лице и ви уверявам, че лично аз приемам предизвикателството случаят да се разнищи, да се анализират действията на конкретните длъжностни лица и да се ангажира дисциплинарна и евентуално наказателна отговорност”, увери той. Желязков обеща „тенденциите да бъдат обуздани" чрез атестиране на състава за лоялност и обучение за работа на бързи обороти.

46-годишният Николай Николов-Шатката, който изтърпява 20-годишна присъда за убийство, и 48-годишният Хосе Луис Гевара Мартинез, подсъдим за въоръжен грабеж, са избягали към 17:30 часа, а за тяхното бягство в затвора разбират по време на вечерната проверка в 20:30 часа.

Двамата мъже обаче са се трудили на външен обект – като парнаджии, неправомерно, защото единият е чужденец и срещу него все още тече дело и няма влязла в сила присъда, която евентуално да може да намали чрез труда си. При другия пък такава дейност на външен обект е забранена, защото е бил в началото на излежаването на 20-годишната си присъда, което означава, че Шатката би могъл да работи, но само в рамките на затвора, не и извън него.

„Затворниците са работили като парнаджии в парното отделение на затвора, което е позволено от закона”, заяви обаче зам.-министърът на правосъдието. „След като са били назначени там, значи е имало основание за назначението им”, допълни той и уточни, че в момента тече и проверка на основанието.

По думите на иректора на Софийския затвор Петър Кръстев, Николай Николов е работил в парното помещение от 2008 г., а гватемалският гражданин от 2013 г. Директорът потвърди, че непрекъснатият режим на работа на апаратурата е изисквал непрекъснато наблюдение, поради което двамата работници спят в парниковите отделения.

Той не отговори дали помещението, в което са работили, е имало коридори, вентилационни шахти или други места, от които има възможност двамата да се измъкнат, както е станало бягството според информация на bTV.

„Информацията, която се изнася относно прокопани тунели, е в сферата на Граф Монте Кристо”, коментира само зам.-министърът на правосъдието Илия Ангелов.
Зам.-министърът бе категоричен, че по случая се работи „много сериозно” - освен досъдебното производство е образувана и вътрешна проверка, която има за цел да установи дали двамата избягали затворници са имали вътрешни помагачи.

„Ако има такива помагачи, ще бъдем много жестоки", обеща той и гарантира, че те ще понесат съответното дисциплинарно наказание или наказателна отговорност при доказване на съпричастност. На този етап обаче не може да бъде казано дали такива е имало, уточни Ангелов.