Не бих изчистил (текстовете за) имунитета с лека ръка. Така министърът на правосъдието Христо Иванов коментира в студиото на „Лице в Лице” по bTV предложението на ГЕРБ да се ореже депутатския имунитет заради скандала предизвикан от Сидеров в неделя през нощта.

Нужно е прецизиране на текстове при евентуална промяна на закона, постановяващ депутатския имунитет, смята той. Иванов нампомни, че държавата ни е „сравнително млада демокрация” и не би било разумно да се изтрие целия чл. 70 от Конституцията. Министърът поясни, че новото предложение не може да се гласува заедно с промените в съдебната система и ще се наложи „наново да се събират подписи”.

Министърът на правосъдието Христо Иванов коментира становището на Венецианска комисия отностно съдебната реформа. Комисията не само одобри предложените промени, но и настоя за тяхното задълбочаване.

Венецианската комисия дава силна експертна и политическа подкрепа за съдебната ни реформа, смята Иванов. По думите му становището ѝ дава тласък за повече смелост - то снема ненужния обществен „шум” дали подобни промени са нужни.

По този начин направената по-рано препоръка на ЕС, заедно с това становище на комисията би следвало да са достатъчни, за да спрат спекулациите по темата за съдебната реформа. Комисията е посочила, че е нужна много по-голяма независимост на съда от предложената досега. По думите на Иванов внесените до момента предложения в парламента съставят „едно широко ветрило” от възможности как да се промени съдебната система и не би било трудно то да бъде „разгърнато” и напаснато според препоръките. Иванов смята, че е важно да се намери баланс между различните мнения, за да се намери дългосрочно решение на проблема.

Официалното становище на комисията посочва още един проблем на българската демокрация. Според него твърде голямото овластвяване на прокуратурата, определена от Комисията като „остатък от тоталитаризма”, би следвало да бъде променена.

Според министъра на правосъдието, оттук натам би трябвало депутатите да помислят и обсъдят как може да се защити интереса на обществото по най-демократичния начин.

Христо Иванов заяви, че кредита на доверие, който беше отпуснат на България от Европейската комисия в началото на сегашното управление вече се е изчерпал. Решението е на казуса е и трите власти да поемат отговорността си и да приложат нужните реформи. Единствената крайна цел от тези промени е да се даде обещание за "повече правов ред и законност в обществото ни".

Правосъдния министър допълни, че за проеден път е заявил желанието си да се срещне с представители на всички парламентарни групи и да обсъди съдебната реформа.

Иванов заяви, че свиква извънредно заседание на ВСС във вторник, на което да обсъдят как да се „свие” непрекъснатия растеж в заетостта в сферата на магистратите. По думите му парите за правосъдие в бюджета за 2016 г. са същите като тези за 2015 г. , но това е с около 60 млн. по-малко, отколкото е нужно. Министърът уточни, че заплатите на магистратите се определят по формула, заложена в закона. Той обеща да настоява закона да не бъде променян, за да може да се гарантира запазване на политиката на високи доходи за експертите в съдебната система. По този начин от една страна ще се подсигури „минимален имунитет” срещу корупция, както и привличането на най- добрите студенти да влязат в системата.