На 2 юни, точно в 12 часа, засвириха сирените в цялата страна. Тази година се навършват 136 години от гибелта на Христо Ботев. Днес почитаме и паметта на загиналите за свободата на България.

Сирените не чуха единствено перничани. По искане на областния управител Иво Петров и кмета Росица Янакиева традицията не бе спазена, за да не се създава паника сред населението след преживяното силно земетресение и последващите трусове, от които най-силно пострада районът на Перник.

В останалите градове в България при подаването на сигнала пешеходци и автомобили спряха на място в знак на почит към паметта на поета-революционер и всички дали живота си за свободна България.

Столична община организира тържествена церемония от 11 часа пред бюст-паметника на Ботев в Борисовата градина. В нея участват вокална формация „Юлангело” с диригент Йосиф Герджиков и хор „България” с диригент Валентин Бобевски. Водещ е актрисата Красимира Кузманова. Слово произнесе заместник-кметът на Столичната община Тодор Чобанов. Кметът Йорданка Фандъкова поднесе цветя на паметника на Христо Ботев.

Денят на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България се отбелязва официално за първи път през 1901 година, когато на връх Вола присъстват и живи Ботеви четници.

Център на всенародното поклонение пред подвига на Ботев е връх Околчица. На 20 май, по стар стил, Христо Ботев пада убит в местността Йолковица в подножието на върха. По традиция тук се стичат хиляди граждани от цялата страна.

835 поклонници тръгнаха тази година по стъпките на Ботевата чета и изминаха 69 километра. Въпреки тежките условия - студеното и дъждовно време, 66-ият Национален туристически поход Козлодуй-Околчица завърши успешно, отчитат организаторите.

Тази година Походът на безсмъртието във Врачанския балкан, освен дълъг, се оказа и много труден за тези, които го изминават за първи път. За пет дни съвременните четници трябваше да повторят историята отпреди 136 години, когато истинските герои, начело с Ботев, изминават 120-километра от козлодуйския бряг до срещата с вечността.

Сред поклонниците имаше и доброволци от Испания, които помагаха на деца със специални образователни потребности да стигнат до Околчица. Балкана оглася и каба гайда от Родопите.

Походът завърши с поклонение на лобното място на войводата, нови приятелства и обещание за среща по същото време догодина във Врачанския балкан.